Nitychoruk nadal rektorem PSW

Nitychoruk nadal rektorem PSW

BIAŁA PODLASKA Jerzy Nitychoruk był jedynym kandydatem na rektora Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Został wybrany na kolejną kadencję, będzie pełnił tę funkcję do 2024 r.

Pierwszy raz rektorem został po wyborach, które zorganizowano po śmierci ówczesnego rektora Józefa Bergiera. Kadencja jednak minęła i w ubiegłym tygodniu wybierano nowe władze uczelni, na lata 2020-2024. Nitychoruk był jedynym kandydatem.

Jerzy Nitychoruk to magister geografii (specjalność geomorfologia), magister geologii (specjalność geologia czwartorzędu), doktor nauk o Ziemi (zakres geologia czwartorzędu), doktor habilitowany nauk o Ziemi w zakresie geologii. W 2012 r. uzyskał tytuł profesora. Od 1984 do 2013 r. pracował na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2013 r. jest zatrudniony w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na stanowisku profesora zwyczajnego. Do czerwca 2019 r. pełnił na bialskiej uczeni funkcję dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych. Ma na koncie liczne publikacje naukowe i udział w konferencjach różnego szczebla.

Rektor w rozmowie z „Podlasianinem” przyznał niedawno, że pierwszy rok pracy był intensywny, ale uczelnia nie zwalnia tempa. Na kolejny rok akademicki szykuje nowe propozycje dla studentów. – Jednym z nowych kierunków będą odnawialne źródła energii, a więc kierunek na czasie, na którym kształcić będziemy kadrę wkrótce bardzo potrzebną naszemu społeczeństwu. Ponadto uruchomimy trudny, ale bardzo istotny na naszym lokalnym rynku pracy kierunek, czyli położnictwo. Bialski szpital, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy, będzie za chwilę potrzebował sześćdziesiąt położnych, i to my chcemy je dla niego wykształcić. Celem uczelni jest bowiem to, by nasi absolwenci mieli po jej ukończeniu zagwarantowaną pracę, a nie wyjeżdżali z naszego regionu lub za granicę. Mało tego, odgórnym obowiązkiem zawodowej uczelni jest zapewnienie studentom kontaktu z najbliższym otoczeniem społeczno-gospodarczym i realizacja potrzeb tego środowiska. A że jestem lokalnym patriotą, to czuję potrzebę wychodzenia naprzeciw tym, którzy mieszkają w Białej Podlaskiej i na Południowym Podlasiu, i cały czas razem z uczelnianym zespołem będę szedł w tym kierunku – zapowiedział.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: