Niebieskie balony poleciały w niebo

Niebieskie balony poleciały w niebo

BIAŁA PODLASKA W ubiegłym tygodniu obchodzono dzień solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Stowarzyszenie Wspólny Świat zaprosiło więc 5 kwietnia dzieci z bialskich szkół i przedszkoli, by wspólnie wypuścić do nieba niebieskie balony.

Dlaczego niebieskie? Bo jest to kolor utożsamiany z autyzmem, oznaczający niewinność i nadzieję. W różnych częściach kraju w kwietniu odbywają się różnego rodzaju spotkania i warsztaty przypominające o istnieniu osób chorych na autyzm.

Siłą Wspólnego Świata są nie tylko nauczyciele, ale i rodzice – zaangażowani i zawsze obecni w ważnych momentach tej placówki

Również działające w Białej Podlaskiej stowarzyszenie Wspólny Świat włączyło się w organizację spotkania, które odbyło się 5 kwietnia na placu Wolności. – Balony poleciały w niebo po raz trzeci, ale organizacja działa już dziesięć lat i przez ten czas staraliśmy się w kwietniu mówić szerzej o autyzmie i problemach z nim związanych. Co roku były różne wydarzenia, ale to balony zyskały największe zainteresowanie. Angażujemy w to szkoły i przedszkola – mówi Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat. I zapowiada, że w najbliższy piątek (13 kwietnia) w sali widowiskowo-konferencyjnej przy ul. Brzeskiej 41 odbędzie się festiwal piosenki "Słońce w każdym". Początek o godzinie 10, wstęp bezpłatny.

Zadowolenia z działań na rzecz podopiecznych nie kryją ich rodzice, którzy licznie zgromadzili się na czwartkowej akcji w centrum miasta. – Takie wydarzenia są ważne i potrzebne, żeby społeczność zauważyła, że jest taka grupa społeczna. Nasze dzieci chodzą w różne miejsca i to, że zachowują się tak czy inaczej, nie jest kwestią złego wychowania. Są po prostu niepełnosprawne i chore i trzeba to zaakceptować – uważa Anna Kraciuk, mama 8-letniego Franka. – Świadomość jest coraz większa, im częściej wychodzimy, tym lepiej nas widać. Dla nas ważne jest, że pozyskujemy kogoś, kto chce nam pomagać. Ludzie chcą nam pomagać – cieszy się z kolei Barbara Arseniuk.

Więcej czytaj w 5 numerze (wydanie od wtorku 10 kwietnia) tygodnika "Podlasiak"!

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy