Nie zgłosił gotówki przy odprawie na granicy

Nie zgłosił gotówki przy odprawie na granicy

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znaleźli w bagażu podróżnego z Białorusi niezgłoszoną do kontroli gotówkę. Mężczyzna zapłacił mandat.

Obywatel Białorusi nie zgłosił na granicy, że przewozi dużą ilość gotówki. W jego bagażu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola znaleźli podczas kontroli ponad 15 tys. USD i 1600 EUR. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 5 tys. zł. Funkcjonariuszom tłumaczył, że nie wiedział o obowiązku zgłoszenia pieniędzy przy przekraczaniu granicy.

Z czego to wynika?

KAS przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Obowiązek ten podyktowany jest koniecznością monitorowania przez państwo transakcji, które potencjalnie mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy