Nie przestają inwestować w oświatę

Nie przestają inwestować w oświatę

Po wakacjach budynek należący do Publicznego Gimnazjum w Ciciborze Dużym przejmą uczniowie Szkoły Podstawowej, a w szkole powstanie żłobek

GMINA BIAŁA PODLASKA Mimo olbrzymich nakładów na utrzymanie oświaty (20 mln 204 tys. zł w ciągu roku), samorząd nie zlikwiduje w tym roku żadnej z istniejących szkół. Mało tego, planowane są dodatkowe inwestycje wzmacniające oświatę i wychowanie.

W ubiegłym roku gmina wzbogaciła się o Przedszkole Samorządowe w Rakowiskach, w którym miejsce znalazło aż 100 dzieci. Inwestycja, choć kosztowana (1 mln 650 tys. zł), okazała się dobrym rozwiązaniem. Pozwoliła ograniczyć wydatki na dotacje oświatowe dla Urzędu Miasta Biała Podlaska. Wcześniej gmina płaciła miastu niemałe kwoty za każdego przedszkolaka uczęszczającego do bialskich placówek.

Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o tworzeniu żłobka samorządowego w Ciciborze Dużym. Aktualnie 26 maluchów z gminy Biała Podlaska korzysta ze Żłobka Miejskiego, za co gmina płaci miastu 279 tys. zł. W grudniu, po wizycie w Urzędzie Gminy wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka, pojawiła się możliwość skorzystania z rządowego programu Maluch+. W tym samym miesiącu do Urzędu Wojewódzkiego wpłynął wniosek gminy o dotację umożliwiającą stworzenie własnego żłobka dla 18 malców.

Inwestycja rozpocznie się w drugiej połowie tego roku, po zakończeniu nauki gimnazjalistów w Ciciborze Dużym. Olbrzymi budynek gimnazjum zostanie przekazany na potrzeby uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej, a zwolniony przez nich obiekt, po przeprowadzeniu adaptacji, zamieni się w żłobek samorządowy. Koszt przystosowania szkoły do potrzeb najmłodszych mieszkańców gminy zamknie się kwotą 800 tys. zł. Wydatki te pokryte zostaną wspomnianą dotacją rządową oraz wkładem własnym w wysokości 40 tys. zł (5 proc. wartości inwestycji).

Drugą znaczącą inwestycją oświatową będzie rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej im. 30 Poleskiej Dywizji AK w Grabanowie, do której uczęszcza teraz 90 uczniów i przedszkolaków.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 3 od 15 stycznia

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: