Nasze Perły 2023: Kołacz z jagłami, pasztet wątróbkowy i grzyby po wiejsku

Nasze Perły 2023: Kołacz z jagłami, pasztet wątróbkowy i grzyby po wiejsku
fot. GOK w Białej Podlaskiej

Nowicka Urszula z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, GOK w Białej Podlaskiej

Wielki Finał 22. edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów zorganizowano 30 września, podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trzy spośród kilkudziesięciu z całego kraju Pereł 2023 za najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną trafiły do mieszkanek powiatu bialskiego: Urszuli Nowickiej, Pauliny Pietrusik i Jolanty Gawryluk.

Konkursy regionalne trwały od maja do września tego roku. Lubelski zorganizowano 6 sierpnia w Janowcu. To wtedy wyłoniono lubelskich laureatów prestiżowej nagrody Perła 2023. Mieszkankom Południowego Podlasia przypadły aż trzy takie nagrody. Są to: Urszula Nowicka z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach w gminie Biała Podlaska – za kołacz z jagłami z Perkowic; Danuta i Paulina Pietrusik znane jako Frykasy z Kodnia – za frykas kodeński pasztet wątróbkowy; Jolanta Gawryluk z KGW w Łobaczewie Małym w gminie Terespol – za grzyby po wiejsku. O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Teraz przyszła pora na ogólnopolski Wielki Finał Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Nominowane w poszczególnych regionach produkty poddane zostały ocenie Krajowej Kapituły Konkursowej. Wyniki ogłoszono 30 września podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu. Ku naszej radości, trzy wymienione wcześniej potrawy z powiatu bialskiego zdobyły uznanie także krajowego jury, otrzymując prestiżowe Perły 2023.

Po zakończeniu części oficjalnej gali, laureaci mieli okazję zaprezentować swoje produkty na degustacji. Gratulujemy naszym laureatkom!

A oto wszyscy laureaci Pereł 2023 z województwa lubelskiego oraz ich dania i produkty:

  • Frykas kodeński – pasztet wątróbkowy – Danuta i Paulina Pietrusik, „Frykasy z Kodnia”
  • Szczupak marynowany z Wieprza – Marianna Płachta, Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościniec nad Wieprzem”;
  • Mus owoców dzikiej róży z dodatkiem pigwowca – Aleksandra Mazurkiewicz, Manufaktura Różana;
  • Grzyby po wiejsku – Jolanta Gawryluk, KGW w Łobaczewie Małym;
  • Pełnoziarniste mąki z Zabłocia – Jolanta Pecio Gospodarstwo Ekologiczne Skarby Natury z Zabłocia Jolanta i Eligiusz Pecio;
  • Korowaj – KGW w Siemierzu;
  • Kołacz z jagłami – Nowicka Urszula, Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowicach GOK Biała Podlaska.

zdjęcia GOK w Białej Podlaskiej

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy