Na ratunek nowymi karetkami

Na ratunek nowymi karetkami

REGION Do punktów wyjazdowych Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej trafiły dwie nowe karetki zakupione w ramach ministerialnego programu wymiany ambulansów. Karetki zabezpieczają teren miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz Radzynia Podlaskiego.

Na zakup ambulansów bialska Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, po 400 tys. zł na jedną karetkę. Obecnie w pełni wyposażony ambulans warty jest 600 tys. zł.

W ramach programu wymiany ambulansów w całej Polsce takich pojazdów zakupionych będzie 200. Do naszego regionu trafiły aż dwie karetki do punktu wyjazdowego w Międzyrzecu Podlaskim i filii w Radzyniu Podlaskim. W piątek 20 grudnia w bialskiej Stacji odbyła się uroczystość przekazania nowych pojazdów. Obie karetki mają żółty kolor, dzięki czemu mają być lepiej widoczne na drodze.

– Cieszymy się podwójnie z racji tego, że udało nam się pomyślnie przejść całą procedurę. Większość stacji ma promesę na zakup ambulansów przesuniętą na przyszły rok, gdyż ze względu na wielość zamówień nie było to możliwe do wykonania. My, w związku z tym, że mieliśmy procedury przygotowane wcześniej, mogliśmy szybciej zadziałać. Dlatego te ambulanse dotarły do nas dużo wcześniej. A przede wszystkim cieszymy się, że bezpieczeństwo naszych pacjentów jest zabezpieczone na odpowiednim poziomie. Bo to jest niezwykle ważne, żeby mieć odpowiednio przygotowanych ludzi, a profesjonalizm naszych ratowników jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Ważny jest również sprzęt. A te karetki to taki mały szpital na kółkach. Są doskonale wyposażone. Dbamy również o to żeby sprzęt był należycie eksploatowany i służył jak najdłużej – mówi Tadeusz Łazowski, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej.

Bialska SPR poprzez rozmieszczenie filii i punktów wyjazdowych zabezpiecza obszar powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, a w systemie powiadamiania również łukowskiego. Pod opieką medyczną ma około 300 tys. osób. Nad bezpieczeństwem mieszkańców tego terenu czuwa całodobowo łącznie 14 zespołów ratownictwa medycznego. Ambulanse pracują czasem w ekstremalnych warunkach, zdarza się że ulegają wypadkom, uszkodzeniom czy awariom. Dlatego istotne jest, żeby żadna z karetek nie zawiodła w czasie wyjazdu, gdy ratowane jest czyjeś zdrowie i życie. Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji bialska Stacja posiada również zapasowe karetki. Ale flota jest w miarę możliwości uzupełniana o nowe pojazdy. W lipcu 2017 r. pogotowie z własnego budżetu zakupiło 3 ambulanse podstawowe, oznaczone literą (P) oraz jeden ambulans specjalistyczny (S).

Wysłużone ambulanse z filii w Międzyrzecu i Radzyniu będą jeszcze użytkowane. Pojazdy za symboliczną opłatą zostaną przekazane do bialskiego szpitala i Państwowej Szkoły Wyższej.

– Mamy taką politykę, że karetki, które są już wysłużone, ale jeszcze w dobrym stanie technicznym przekazujemy za symboliczne pieniądze szpitalom w naszym regionie. Mamy już porozumienie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, że jeden z ambulansów trafi do bialskiego szpitala i będzie spełniał rolę transportową. Z kolei drugi ambulans trafi do Państwowej Szkoły Wyższej. Dzięki temu studenci ratownictwa medycznego będą mieli do dyspozycji prawdziwy ambulans, gdzie będą mogli ćwiczyć i zdobywać umiejętności niezbędne w tym zawodzie. Jestem po rozmowie z panem rektorem i cieszę się, że te karetki zostaną tutaj i wspomogą nasz teren – dodaje dyrektor Łazowski. 

Bialska Stacja, która w 2020 roku obchodzić będzie jubileusz 70-lecia funkcjonowania w planach ma również wykonanie modernizacji budynków socjalnych przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej i dokończenie prac remontowych w filii w Radzyniu Podlaskim. A w 2021 r. planowana jest poprawa standardów w punktach wyjazdowych w Parczewie, Międzyrzecu Podlaskim, Wisznicach i Terespolu.

 

Więcej na ten temat w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” w sprzedaży od 30 grudnia.

ZOBACZ Galerię zdjęć z uroczystości przekazania karetek tutaj: 

https://podlasianin.com.pl/galeria/przekazanie-nowych-karetek-w-spr-w-bialej-podlaskiej/

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy