Mundurowi w Platerce

Mundurowi w Platerce

BIAŁA PODLASKA Powrót wojska do Białej Podlaskiej jest już przesądzony, w czerwcu pojawią się pierwsi żołnierze. Odpowiadając na potrzeby kadrowe nowej bialskiej jednostki, w II LO im. E. Plater od września uruchomiona zostanie klasa wojskowa.

Do Białej Podlaskiej po 20 latach nieobecności wraca wojsko. Według zapowiedzi 18. Dywizji Zmechanizowanej, docelowo ma tu stacjonować około 2 tysięcy żołnierzy. Rekrutacja prowadzona była w ubiegłym roku, obecnie trwa przygotowanie przyszłych żołnierzy do pełnienia służby w bialskiej jednostce.

– Chcieliśmy wyjść naprzeciw młodym osobom, które chcą związać swoją przyszłość z wojskiem, i utworzyć pierwszą klasę wojskową w naszym liceum. Powstanie w roku szkolnym 2021/2022. Będzie miała podstawowy program, rozszerzony m.in. o zajęcia wojskowe w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Myślę, że zainteresowanie będzie duże – mówi nam Przemysław Olesiejuk, dyrektor II LO im. E. Plater.

Platerka od lat jest w czołówce zdawalności egzaminów maturalnych oraz jako szkoła pierwszego wyborów wśród absolwentów – wcześniej gimnazjów, a teraz szkół podstawowych. Przyszłych uczniów klasy wojskowej czekają zajęcia m.in. z samoobrony i strzelectwa, ale także dodatkowy język hiszpański. Rozszerzone będą matematyka i język angielski. Na początek czeka ich jednak obóz integracyjny, gdzie poznają swoich nauczycieli oraz wykładowców związanych z wojskiem.

– Edukacja będzie zakończona obozem szkoleniowym. Nasz pomysł wspiera prezydent Michał Litwiniuk, który zapowiedział dotacje na obóz, co odciąży finanse rodziców młodych ludzi, ale także dotacje do umundurowania. Myślę, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z wojskiem, znajdą to, czego oczekują, a ci, którzy nie pójdą w kierunku wojskowym, sprawdzą się, a wiedzę nabytą w tej klasie wykorzystają w życiu – zachęca Olesiejuk.

To pierwsza taka propozycja wśród publicznych szkół w Białej Podlaskiej. Klasy o podobnym profilu utworzyło wcześniej działające przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II Akademickie LO działające w Białej Podlaskiej i Terespolu.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy