Mniej zachorowań. Kiedy szczepionka?

Mniej zachorowań. Kiedy szczepionka?

REGION W skali ogólnopolskiej liczba zachorowań się zmniejsza, jednak nie można jeszcze mówić o wygaszaniu pandemii. Rząd zapowiada już wstępne terminy dostępności szczepionki, pierwsze ich dawki mogą pojawić się już w styczniu.

Szczepionki, według zapowiedzi, będą darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. – Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność – mówił premier na jednej z ostatnich konferencji.

W pierwszej kolejności ze szczepionek mają skorzystać osoby szczególnie narażone, czyli: pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby, które wspomagają walkę z COVID-19, m.in. policja i wojsko.

Tymczasem liczba zachorowań powoli się stabilizuje. W ubiegłym tygodniu wynosiła ok. 11-13 tys. jednego dnia, a w niedzielę 13 grudnia liczba ta spadła nawet do 8977. Następnego dnia (14 grudnia) zachorowań było 4896, zmarło 96 osób (z czego 40 na COVID-19). W powiecie bialskim w poniedziałek było 8 nowych zachorowań, natomiast w Białej Podlaskiej – 4.

Mniej pacjentów jest także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. – W obszarze COVID-19 WSzS, w którym znajduje się 181 łóżek, hospitalizowane są 122 osoby z wynikiem pozytywnym w kierunku COVID-19. Cztery z nich wymagają wspomagania oddechowego respiratorem. W izolatorium przebywa 3 pacjentów – poinformowała 14 grudnia rzecznik placówki.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: