Młodzi taekwondziści z medalami MP

Trener Dawid Smolbik z dwójką janowskich medalistów

Hala bialskiej filii AWF była 11 maja miejscem zmagań o cenne medale. 178 zawodniczek i zawodników z 43 klubów walczyło w XXVIII Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców w taekwon-do ITF. Wśród najlepszych znaleźli się reprezentanci Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do Radzyń Podlaski, UKS Hwa-Rang Janów Podlaski, Akademii Taekwon-do Virtus Łomazy i MKS Żak Biała Podlaska.

Sześć medali, po trzy złote i brązowe, zdobyli radzynianie. Dwukrotnie mistrzem kraju został Michal Łobacz – w układach juniorów I-III dan oraz walkach kat. do 56 kg. Na najwyższym stopniu podium stanęła też Karolina Świć – pierwsza w walkach juniorek kat. do 50 kg. Natomiast dwie trzecie lokaty wywalczyła Jolanta Szczepaniuk – w układach juniorek I-III dan oraz walkach kat. do 65 kg – a także juniorzy w walkach aranżowanych.

Cztery krążki zawisły na szyjach janowskich taekwondzistów. Najlepiej z nich zaprezentowała się debiutująca w zawodach tak wysokiej rangi Monika Michałowska, która w walkach juniorek kat. do 45 kg została wicemistrzynią kraju. Pozostałe trzy krążki miały kolor brązowy. Dwa z nich wywalczył Szymon Rusinek, trzeci w układach formalnych 5-1 kup oraz walkach kat. do 62 kg, w których wygrał cztery z pięciu pojedynków. Trzecie miejsce w walkach kat. +65 kg zajęła również Agnieszka Pietruczuk.

Szans medalowych janowianie, których wsparły gm. Janów Podlaski, Lubelska Unia Sportu i Lubelski Związek Taekwon-do, mieli znacznie więcej, bo aż pięciokrotnie stawali tuż za podium, zajmując piąte miejsce. Na nim sklasyfikowano: Agnieszkę Pietruczuk w technikach specjalnych i testach siły, Adriana Warownego i Huberta Sawczuka w technikach specjalnych oraz Grzegorza Polubca w walkach kat. do 56 kg. A przez to, że członkowie dwunastoosobowej grupy podopiecznych trenerów: Dawida Smolbika, Sylwii Skwary i Mateusza Jakimiuka bardzo często gościli w pierwszej dziesiątce poszczególnych konkurencji, dało to Hwa-Rang jeden z najlepszych wyników w klasyfikacji punktowej klubów oraz rankingu systemu sportu młodzieżowego.

Po jednym brązowym medalu wywalczyli reprezentanci dwóch pozostałych podlaskich klubów. Katarzyna Smarzewska z AT Virtus Łomazy była trzecia w układach juniorek 5-1 kup, zaś Adrian Mostowski z bialskiego Żaka w walkach młodzieżowców kat. do 78 kg. Niestety, choroba pokrzyżowała medalowe plany Karolowi Biskupskiemu (Żak), jednemu z faworytów mistrzostw. Wystartował on tylko w jednej konkurencji – układach I-III dan – i był w niej piąty.