Młodzi piłkarze z Białej Podlaskiej i Radzynia polecą na turniej do Las Vegas

Młodzi piłkarze z Białej Podlaskiej i Radzynia polecą na turniej do Las Vegas
fot. Łukasz Frączek, UMWL

Po raz kolejny reprezentacja województwa lubelskiego w piłce nożnej chłopców (U-15) wystartuje w międzynarodowym turnieju Las Vegas Mayor’s Cup. Mistrzostwa w USA rozpoczynają się 17 lutego.

W czwartek 8 lutego odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział: marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, trener drużyny MKS Podlasie Biała Podlaska Maciej Oleksiuk, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik oraz zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Artur Domański.

„Lubelskie w Nevadzie” to wydarzenie związane z wyjazdem reprezentacji województwa lubelskiego w piłce nożnej chłopców na międzynarodowy turniej Las Vegas Mayor’s Cup. Co roku w rozgrywkach staruje kilkaset drużyn w różnych kategoriach. W tym roku nasze województwo będzie reprezentował rocznik 2009, czyli U-15. Do Nevady poleci 18 zawodników reprezentujących pięć klubów: Górnik Łęczna, Podlasie Biała Podlaska, Hetman Zamość, Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski, a także BKS Lublin.

– Lecimy do Las Vegas na zaproszenie konsula honorowego Johna Petkusa, który po raz kolejny zaproponował nam udział w turnieju piłki nożnej. Na miejscu spotyka się kilkaset drużyn, kilka tysięcy młodych piłkarzy, którzy będą ze sobą rywalizować w różnych kategoriach wiekowych. My wypuszczamy złotą osiemnastkę z rocznika 2009. Najważniejsza jest zabawa, czyli gra w piłkę, a przy okazji mamy szansę wypromować województwo lubelskie – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Głównym celem wyjazdu jest promocja województwa lubelskiego podczas turnieju oraz rozmowy na temat rozwoju współpracy z partnerami ze stanu Nevada. Przedsięwzięcie od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mecze rozgrywane są na ponad 50 boiskach, a rozgrywki śledzą na żywo kibice z całego świata, w tym Polonia amerykańska.

Współorganizatorzy wyjazdu do Nevady

Współpraca województwa lubelskiego z partnerami z USA to efekt przyjaznych relacji z konsulem honorowym RP Johnem Petkusem. Współorganizatorem turnieju jest miasto Las Vegas oraz Downtown Las Vegas Soccer Club. Strona amerykańska pokrywa opłaty turniejowe i koszty transportu na miejscu oraz część kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Na miejscu drużyna z Polski ma szansę na spotkanie z przedstawicielami klubów sportowych z innych krajów. Zawodnicy wymieniają się doświadczeniami w kwestiach funkcjonowania klubów, finansowania bieżącej działalności, pozyskiwania dodatkowych pieniędzy, szkoleń oraz organizowania wydarzeń sportowych. Organizatorem promocji naszego regionu w USA jest Lubelski Związek Piłki Nożnej, którego zadaniem jest również wyselekcjonowanie najlepszych zawodników reprezentujących województwo.

Las Vegas Mayor’s Cup w 2022 roku

W październiku 2022 roku reprezentacja województwa lubelskiego U-16 zajęła 2. miejsce w międzynarodowym turnieju. W historii turnieju wzięły w nim udział trzy drużyny reprezentujące barwy biało-czerwone: Wisła Kraków, Legia Warszawa oraz FKS Stal Kraśnik.

Podopieczni Konrada Szmyrgały, reprezentujący barwy FKS Stal Kraśnik, najpierw ponieśli trzy porażki podczas fazy grupowej, ale na pożegnanie z turniejem wygrali z Utah Storm 2:1. Dzięki temu zajęli 25. miejsce na 64 zespoły w kategorii wiekowej do lat 16. Turniej został rozegrany w dniach 28-30 października 2022 roku. W zawodach wzięły udział 434 drużyny (322 drużyny chłopców, 112 drużyn dziewcząt) między innymi z Brazylii, Kanady, Ekwadoru, Hondurasu, Meksyku, Polski oraz szesnastu stanów USA.

zdjęcia Łukasz Frączek, UMWL

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy