Mieszkania Plus: Będą dopłaty do czynszu

Mieszkania Plus: Będą dopłaty do czynszu

BIAŁA PODLASKA Choć lokatorzy mieszkań z programu Mieszkanie Plus otrzymali klucze wiosną ubiegłego roku, dopiero niedawno przedstawiono im umowy z dojściem do własności. Trwają konsultacje w tej sprawie z zainteresowanymi osobami. Na tapetę wraca też, zapowiadany od kilku miesięcy, temat dopłat do czynszu.

Oficjalne przekazanie kluczy nastąpiło 26 maja, a w uroczystości uczestniczył nawet premier Mateusz Morawiecki. Chwalił Białą Podlaską za szybkie tempo prac, bowiem to właśnie tutaj oddano do użytku pierwsze bloki w ramach programu Mieszkanie Plus. Lokatorzy zaczęli wykańczać mieszkania, spora część z nich wprowadziła się już do nich, a teraz przyszedł czas na wyczekiwane dopięcie spraw związanych z umowami z dojściem do własności.

Prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej Bernadeta Puczka podkreśla, że informacje na temat umów z dojściem do własności zostały już zamieszczone na stronie ZGL, w zakładce "Mieszkanie Plus". – Czynsz przy umowach własnościowych wzrasta o 5 zł. Natomiast przepisy wykonawcze dotyczące dopłat do czynszów weszły w życie 1 stycznia 2019 roku i dotyczą wszystkich mieszkańców osiedla Mieszkania Plus, niezależnie od wybranej opcji najmu – przypomina. – Jest to zadanie realizowane przez gminy, w których zlokalizowane są inwestycje.

Pytamy więc w magistracie, jak wyglądać będzie kwestia dopłat dla mieszkańców. – Na dzień dzisiejszy mamy przygotowane wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o zawarcie umowy o dopłaty – słyszymy od Agnieszki Dzwonnik z referatu lokali mieszkalnych Urzędu Miasta.

Z prognozowanych wyliczeń wynika, że minimalna dopłata wyniesie między 106,4 zł a 293,13 zł. – Zawsze będzie to wyliczane indywidualnie dla każdego mieszkania, ponieważ bierzemy pod uwagę wiele czynników, między innymi wielkość tego mieszkania, powierzchnię normatywną, liczbę osób i wskaźnik przeliczeniowy podawany przez BGK raz na trzy miesiące dla danego regionu – tłumaczy Beata Kamińska z referatu lokali mieszkalnych UM.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 4 od 22 stycznia

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy