Michał Litwiniuk ogłasza start w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej

Michał Litwiniuk ogłasza start w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej

Komitet Wyborczy Wyborców Prezydenta Michała Litwiniuka zgłosił do komisarza wyborczego chęć wystawienia swoich kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych 7 kwietnia. A dotychczasowy prezydent Białej Podlaskiej będzie ubiegał się o reelekcję.

W parku Radziwiłłowskim 6 lutego zwołano konferencję prasową, na której poinformowano dziennikarzy o powołaniu Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydenta Michała Litwiniuka. – Dzisiaj złożyliśmy takie zawiadomienie do komisarza wyborczego. Teraz czekamy na postanowienie komisarza o zarejestrowaniu komitetu, które powinien wydać w ciągu trzech dni – mówił Robert Woźniak, pełnomocnik wyborczy KWW Prezydenta Michała Litwiniuka. – Wtedy będziemy mogli oficjalnie rozpocząć procedurę przygotowań do wyborów. Do 4 marca mamy czas na zgłoszenie kandydatów na radnych, a do 14 marca – oficjalne zgłoszenie kandydatury Michała Litwiniuka na prezydenta.

Ale obecny prezydent już zapowiedział ponowne ubieganie się o fotel włodarza miasta. Na wstępie swojego przemówienia podczas konferencji podziękował bialczankom i bialczanom za to, że ponad pięć lat temu wybrali go na prezydenta Białej Podlaskiej.

– Mam wielką satysfakcje, że dzięki naszej – tj. mieszkańców miasta, moich współpracowników, radnych Rady Miasta, naszych społeczników-partnerów, przedstawicieli różnych środowisk – bardzo dobrej współpracy, od ponad pięciu lat wspólnie Białą Podlaską rozwijamy. Można te starania podsumować dwoma ideami: dbamy o bezpieczeństwo naszego miasta i jego mieszkańców oraz o sukcesywne podnoszenie komfortu życia – podkreślił Michał Litwiniuk. – To wszystko jest efektem państwa inspiracji i naszej bardzo dobrej współpracy. Przeszliśmy przez bardzo trudne, bezprecedensowe w historii naszego kraju okresy: pandemii, wojny w Ukrainie. A mimo to okres tych pięciu lat to czas historycznego, wcześniej niespotykanego, dynamicznego rozwoju Białej Podlaskiej. To prawda, że wciąż jeszcze mamy przed sobą wiele do zrobienia. Dlatego zbudowany państwa wsparciem, dobrymi słowami, sugestiami, by kontynuować wspólnie tę dobrą drogę, postanowiłem ponownie zwrócić się do mieszkańców Białej Podlaskiej o poparcie w nadchodzących wyborach, ubiegając się o reelekcję na zaszczytne stanowisko prezydenta miasta.

Dodał, że tak jak przed pięcioma laty, jego komitet wyborczy reprezentuje szerokie porozumienie wielu różnych środowisk politycznych i niepolitycznych, społecznych, miasta Biała Podlaska, oraz że wszystkie one zaprezentują się po formalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej.

Zapytany o to, czy są już gotowe listy radnych KWW Prezydenta Michała Litwiniuka, odpowiedział: – Rozmowy jeszcze trwają, ale w zasadzie mamy już prawie pełen kształt list. Wszyscy kandydaci zaprezentują się podczas wspólnej konferencji.

Ponieważ Michał Litwiniuk jest szefem struktur Platformy Obywatelskiej w Białej Podlaskiej, padło pytanie, czy powołany komitet wyborczy ma związek z tą partią polityczną. – Nadal oczywiście jestem reprezentantem Koalicji Obywatelskiej na tym terenie, nie zmieniam swoich poglądów. W polityce ogólnopolskiej opowiadam się za konkretną wizją i miejscem Polski w Europie i na świecie. Ale dziś prezentuję się jako prezydent miasta, w którego komitecie wyborczym znajdą miejsce osoby z różnych środowisk, politycznych i niepolitycznych, reprezentujące bardzo szerokie grupy mieszkańców naszego miasta – wyjaśnił Litwiniuk.

Czy zna nazwiska osób, które będą stawały z nim do walki o fotel prezydenta. – Osobiście żaden z potencjalnych kandydatów nie przekazał mi takiej informacji, ale wiemy z mediów, że kilkoro kandydatów zapowiedziało już swój start – stwierdził prezydent. – Mamy  demokrację, więc jest to jak najbardziej naturalne, że w kampanii wyborczej będziemy rywalizowali, ubiegając się o głosy mieszkańców miasta.

Tych kontrkandydatów w tej chwili szykuje się co najmniej trzech. Pierwszy to Adam Chodziński, radny miejski niezależny. Kilka miesięcy temu marszałek województwa lubelskiego odwołał go ze stanowiska dyrektora bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, tłumacząc swoją decyzję „utratą zaufania”, m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej szpitala. Chodziński szybko znalazł pracę – jako zastępca kanclerza – w Akademii Bialskiej, z którą związany był już wcześniej, zanim został wiceprezydentem miasta w ekipie Dariusza Stefaniuka (PiS).

Swojego kandydata ogłosił już też klub Białej Samorządowej. Nie była to żadna niespodzianka – o fotel prezydenta po raz kolejny ubiegać się będzie Bogusław Broniewicz, przewodniczący Rady Miasta. W wyborach w 2014 roku starał się o ten urząd z ramienia PO, ale bezskutecznie. W 2016 roku opuścił partię, a kilka miesięcy później powołał Białą Samorządową. W 2018 roku Broniewicz znów startował w wyborach prezydenckich, uzyskując 11,56 proc. głosów. I znów bezskutecznie. Nie przeszedł do drugiej tury, w której swoje poparcie przekazał Michałowi Litwiniukowi. Do Rady Miasta zaś wprowadził czterech swoich reprezentantów.

Broniewicz na co dzień prowadzi własny biznes. Biała Samorządowa z założenia miała być bezpartyjna, ale w ostatnich dwóch-trzech latach coraz bliżej jej do PiS-u. Niemal na każdej sesji radni BS i Zjednoczonej Prawicy głosują razem, torpedując różne inicjatywy prezydenta, w tym tak ważne, jak chociażby sprzedaż działek pod nowe tereny inwestycyjne, mające przynieść miastu nowe miejsca pracy.

Z kolei PiS prawdopodobnie postawi na Dariusza Litwiniuka, radnego miejskiego drugiej kadencji, pełniącego za Stefaniuka funkcję przewodniczącego RM, obecnie szefa klubu tej partii w Radzie. Na co dzień jest kierownikiem filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej.Jego kandydatury nie zatwierdził jeszcze komitet polityczny PiS.

Michał Litwiniuk, z wykształcenia prawnik, jest szefem struktur Platformy Obywatelskiej w Białej Podlaskiej. Funkcję prezydenta Białej Podlaskiej sprawuje od 2018 roku. W latach 2014-2018 był wiceprezydentem miasta.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Wtedy wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz rady gmin, miast, powiatu oraz sejmiki województw. Druga tura, służąca do wyłonienia wójtów, burmistrzów i prezydentów tam, gdzie nie wygrali w pierwszej turze, zaplanowana została na 21 kwietnia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

  1. Michał Litwiniuk, Dariusz Litwiniuk…. ech…mam nadzieję, że nie pomylę 🙂