Miasto kupi szpitalowi respiratory

Miasto kupi szpitalowi respiratory

BIAŁA PODLASKA Władze miasta podjęły decyzję o wsparciu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. 25 maja została podpisana umowa na zakup trzech respiratorów, które pomogą w leczeniu chorych na koronawirusa. Trafią tam za około 2-3 tygodnie.

 

Przedmiotem umowy były trzy respiratory stacjonarno-transportowe z turbiną na wózku Hamilton. – Ta forma wsparcia jest kolejną oferowaną ze strony miasta pomocą mieszkańcom Białej Podlaskiej i nie tylko w związku z koronawirusem. Jedną z najpilniejszych potrzeb jest zapewnienie sprzętu do ratowania życia i zdrowia. Kilka podjętych przez nas inicjatyw miało taki właśnie charakter. Dostarczyliśmy szpitalowi i stacji pogotowia zestawy ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji karetek, dostarczamy mieszkańcom maseczki – wylicza prezydent Michał Litwiniuk.

Krzysztof Stacharski, prezes zarządu firmy Ful Med z Lublina, podkreśla, że sprzęt jest obecnie trudno dostępny. Jednak po rozmowach z producentem udało się go zdobyć. – Na oddziałach intensywnej terapii jest niezbędny. Są to respiratory kliniczne wyposażone w turbinę, duży, czytelny ekran, tryby alarmów. Posiadają wszystkie możliwe tryby wentylacji. Myślę, że będą służyć szpitalowi w czasie pandemii, ale nie tylko – powiedział prezes podczas podpisania umowy 25 maja.

To nie pierwszy respirator, który trafił do bialskiego szpitala dzięki wsparciu bialczan. Po zbiórce internetowej, zorganizowanej przez Fundację SMS z Nieba, kupiono za 105 tys. zł jeden z takich respiratorów. 7 maja przedstawiciel fundacji ks. Rafał Jarosiewicz przekazał na ręce prezydenta Michał Litwiniuk podziękowania dla wszystkich bialczan za zaangażowanie w tę piękną akcję. W zbiórkę angażowały się nie tylko władze miasta, ale także wolontariusze Caritasu.

Jednym z pierwszych działań władz miasta było, co warto wspomnieć, przesunięcie 400 tys. zł na walkę z koronawirusem. I to właśnie z tej puli, za ponad 240 tys. zł, kupione zostaną dla bialskiego szpitala trzy respiratory. Analizowane są także inne formy pomocy. Nie będzie nią na pewno zwolnienie z podatku od nieruchomości, ze względu na dobrą kondycję finansową szpitala, który podlega pod Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy