Licealistka z Białej nominowana do międzynarodowego Booktrailer Film Festival

Licealistka z Białej nominowana do międzynarodowego Booktrailer Film Festival

Nie lada przygodę przeżyła licealistka Kraszaka Weronika Denisiuk, zdobywając nominację do udziału w międzynarodowym Booktrailer Film Festival, organizowanym w Bresci (północne Włochy).

Festiwal, sponsorowany przez unijną fundację Erasmus+, odbywa się po raz jedenasty, z udziałem młodych filmowców z Włoch, Francji, Chorwacji, Węgier i Polski, która w tym roku wystartowała w nim po raz pierwszy. Organizacją polskiej edycji zajął się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu i to on przyjmował zgłoszenia uczestników. Czekało na nich nietypowe zadanie.

Weronika Denisiuk odbiera certyfikat laureata od szefa polskiego jury

– O konkursie dowiedziałam się za pośrednictwem internetu. Wydał mi się na tyle ciekawy, że zdecydowałam się na uczestnictwo – opowiada 16-letnia Weronika Denisiuk, uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Kibicowała jej i dopingowała do pracy bibliotekarka liceum Jolanta Szołucha.

Włoski festiwal stawia uczestnikom wysoką poprzeczkę. Należało przygotować 2-minutowy zwiastun filmowy (z opisami w języku angielskim), zachęcający czytelnika do przeczytania ciekawej lektury. Weronika wybrała psychologiczną powieść Neala Shustermana „Głębia Challengera”.

– Nie chciałam zbyt oczywistego filmu, bo z założenia miał on intrygować potencjalnego czytelnika. Połączyłam zatem część filmową z częścią animowaną. Sceny filmowe kręciłam w szkole i w domu, a do części animowanej wykonałam aż 400 zdjęć, które należało zmultiplikować do kilkunastosekundowej sekwencji. Wykonałam też własny podkład muzyczny – dodaje Weronika.

Na konkurs polskiej edycji wpłynęło 50 filmów, które oceniało profesjonalne jury. Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło 6 kwietnia w Nowym Targu, dokąd bialczanka pojechała z rodzicami i starszą siostrą Karoliną. Jurorzy wybrali 5 najlepszych filmów. Autorzy trzech pierwszych otrzymali nagrody, a dwóch – wyróżnienia. Wśród nich znalazł się film Weroniki Denisiuk. Największą radość sprawiła jej wiadomość, że filmy całej piątki zostały zakwalifikowane do edycji międzynarodowej i że niebawem będą oglądane i oceniane we Włoszech.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie jest to pierwszy film Weroniki.

Więcej w 6 numerze (wydanie od 17 kwietnia) tygodnika Podlasiak

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: