Licealiści bili rekord w pierwszej pomocy

Licealiści bili rekord w pierwszej pomocy

BIAŁA PODLASKA IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica włączyło się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Uczniowie pod okiem studentów z koła naukowego Erka Państwowej Szkoły Wyższej nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie.

Akcja bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy odbyła się w "Staszicu" w środę 16 października. Wzięło w niej udział 146 osób.  Zorganizowały ją Magdalena Klimiuk i Katarzyna Michałowska-Weiner, nauczycielki języka angielskiego oraz opiekunki szkolnego koła wolontariatu.

- Przy współpracy ze studentami kierunku ratownictwo medyczne z Państwowej Szkoły Wyższej postanowiliśmy włączyć się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mającą na celu naukę ratowania ludzkiego życia. Mamy nadzieję, że uda nam się z sukcesem pobić rekord - mówi Magdalena Klimiuk, nauczyciel języka angielskiego i opiekun szkolnego koła wolontariatu w IV LO im. S. Staszica.

Choć w wydarzeniu pod szyldem fundacji WOŚP bialskie liceum wzięło udział po raz pierwszy, to nie jest to jedyna akcja podczas, której uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę na temat ratowania życia i zdrowia.

- Z pewnością takie akcje są potrzebne nie wiadomo w jakich sytuacjach młodzież może się znaleźć w życiu codziennym. Dlatego takie szkolenia są organizowane przez szkołę co roku we współpracy ze studentami ratownictwa medycznego Państwowej Szkoły Wyższej. Staramy się, żeby młodzież była przygotowana na takie nagłe sytuacje, jak wypadek czy zasłabnięcie - dodaje Katarzyna Michałowska-Weiner, nauczycielka języka angielskiego i opiekun szkolnego koła wolontariatu.

Studenci prowadzący zajęcia, krok po kroku opowiedzieli młodzieży, jak ocenić sytuację oraz stan osoby poszkodowanej i prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Licealiści będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę, gdy sami będą świadkami niebezpiecznego zdarzenia i pomóc poszkodowanej osobie do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: