Ku pamięci zamordowanych Polaków

Ku pamięci zamordowanych Polaków

GMINA WISZNICE Jak co roku, 2 marca, władze gminy Wisznice wspominają 30 Polaków, którzy tego dnia, w 1944 roku, o godzinie 13 zostali bestialsko zamordowani przez okupanta hitlerowskiego. Była to zemsta za pomoc partyzantom.

Wśród zastrzelonych osób nie było mieszkańców gminy Wisznice, tylko m.in. z gmin Podedwórze i Piszczac. Miała to być przestroga za popieranie ruchu oporu. Egzekucja była przede wszystkim odwetem za spalenie przez partyzantów urzędu w pobliskim Opolu, gdzie stacjonowały wojska niemieckie.

Szczegóły tego wydarzenia opisał w swojej książce „Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944” dr Tadeusz Doroszuk. „W końcu lutego 1944 r. Szef Placówki Sipo i SD w Białej Podlaskiej Obersturmbannführer SS Maks Kubin zarządził publiczną egzekucję więźniów w Wisznicach. Miała ona być przestrogą i zapobiec wspieraniu ruchu oporu przez ludność okolicznych gmin. 1 marca 1944 r. zobowiązano sołtysów, by 2 marca o godzinie 13 w Wisznicach stawiła się ludność w wieku od 18 do 50 lat z terenu gmin Wisznice, Opole i Łomazy. Drogi zostały obstawione przez Schutzpolizei i żandarmerię. Wszystkich wpuszczano, ale nikomu nie można było opuścić Wisznic.

Cały artykuł do przeczytania w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” od 9 marca na: https://eprasa.pl/news/podlasianin

Justyna Madan

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy