Koronawirus nie powstrzymał prac na lotnisku

Koronawirus nie powstrzymał prac na lotnisku

BIAŁA PODLASKA Czy z powodu pandemii koronawirusa wojsko zatrzymało prace związane z tworzeniem w Białej jednostki wojskowej? – pytają mieszkańcy, sygnalizując, że na lotnisku niewiele się dzieje. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zapytaliśmy rzecznik Urzędu Miasta, jak wygląda sytuacja na bialskim lotnisku. Teren ten oddany został na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby tworzenia wojska. – Prezydent Michał Litwiniuk jest w stałym kontakcie z dowództwem 18. Dywizji Zmechanizowanej. Obecnie wojsko prowadzi roboty budowlane w budynku przy ul. Łomaskiej 96A, mające na celu przywrócenie budynku do użytkowania. Trwają też prace polegające na uzbrajaniu terenu w media, takie jak energia elektryczna czy woda. Ponadto opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę innych obiektów na terenie kompleksu wojskowego – informowała nas niedawno Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu.

– Sytuacja związana z koronawirusem nie wpłynęła na działania prowadzone w ramach rozwoju garnizonu, wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej – deklaruje także rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. I dodaje, na jakim etapie są prace: – Obecnie zatwierdzone zostały wnioski inwestycyjne oraz koncepcja architektoniczno-urbanistyczna. Trwają prace nad minimalnymi wymaganiami organizacyjno-użytkowymi. W tym roku planowane jest rozpoczęcie formowania pierwszych pododdziałów oraz przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej ochotników do służby w Białej Podlaskiej. Docelowo garnizon ma liczyć około 2000 żołnierzy.

Inwestycje w garnizonie Biała Podlaska, jak słyszymy, wpisują się w koncepcję formowania nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, która w założeniu ma wzmocnić potencjał bojowy na tzw. ścianie wschodniej. Wpisuje się to w uzupełnienie potrzeb wynikających z planów rozwoju Sił Zbrojnych oraz NATO.

Jednocześnie powrót struktur wojskowych do Białej Podlaskiej pozwoli na odtworzenie obecności wojska w regionie. – W garnizonie planowane jest sformowanie i dyslokacja batalionu zmechanizowanego, dywizjonu przeciwlotniczego, kompanii saperów oraz kompanii rozpoznawczej. Pododdziały będę podlegać 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej, która bezpośrednio wchodzi w skład jest 18. Dywizji Zmechanizowanej – wyjaśnia rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy