Kolejny sukces Piksela

Kolejny sukces Piksela
fot. BCK

BIAŁA PODLASKA Do kolekcji sukcesów podopiecznych Lilli Wielgan-Michaluk z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel” w BCK można zaliczyć triumfy przyznane podczas XXII Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży Toruń – Polska 2021.

Wśród zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej znalazły się 4 prace autorstwa wychowanków prowadzonego w ramach Bialskiego Centrum Kultury Piksela: Lidii Sacharuk, Antoniego Hince, Pauliny Borowskiej i Oliwii Żuk. A warto dodać, że do organizatorów wpłynęło aż 4738 prac z 29 krajów, z czego jury do zestawu wystawowego zakwalifikowano 769 z 24 krajów.

Biennale jest okazją do obejrzenia prac we wszystkich możliwych technikach graficznych. Zazwyczaj stopień skomplikowania obrazów uzależniony jest od wieku młodych artystów. Dzieci kilkuletnie najczęściej posługują się technikami z pogranicza grafiki i malarstwa: szablonem, pieczątką albo monotypią. Starsi chętnie sięgają po linoryt, drzeworyt, suchą igłę lub papieroryt. Nie brakuje też tych najbardziej skomplikowanych: akwaforty i akwatinty. Od kilku lat na biennale obecne są także prace wykonane przy pomocy komputera.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej prac nadesłano z ośrodków europejskich, głównie ze Słowacji, Słowenii, Rosji, Czech i Polski, lecz nie zabrakło interesujących grafik z krajów bardziej odległych, często kulturowo egzotycznych, takich jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia. Finalnie powstała cudowna wystawa grafik dzieci i młodzieży z różnych zakątków świata, którą można oglądać do 7 grudnia w siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Organizatorem konkursu była Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy współudziale: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Urzędu Miasta Torunia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy