Kącik książkowy: Tropiciel skarbów, czyli fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie

Kącik książkowy: Tropiciel skarbów, czyli fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie
https://adamweglowski.wordpress.com/

„Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie” Adama Węgłowskiego to kolejna „gorąca” propozycja dla naszych czytelników od wydawnictwa Skarpa Warszawska. 

Ile prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa? Arka Przymierza, Święty Graal, podziemne sanktuaria, kryształowe czaszki, zaginione miasta Amazonii, tajemnicze starożytne zabytki…

To nie wymysły filmowców. Indiana Jones również miał swoje pierwowzory: średniowiecznych krzyżowców, wiktoriańskich pasjonatów, hitlerowskich fanatyków, szalonych milionerów…

W tej historii nie zabraknie też zaskakujących polskich wątków! Poznajcie wszystkie prawdziwe krucjaty poprzedników i następców Indiany Jonesa…

Opinie o książce:

Popkulturowcy_pl (portal Lubimyczytać.pl): Czujecie niedosyt po ostatniej premierze przygód Indiany Jonesa? A może zastanawia was, czy pomysły wykorzystane w serii są czymś więcej niż wymysłami twórców? Jeżeli tak, mamy coś w sam raz dla was. Największym sukcesem książki „Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie” jest świetny balans między rzeczowym tonem i treściami skrupulatnie opracowanymi na podstawie źródeł a inspirującą atmosferą tajemniczości. Bo zaraz po przeczytaniu każdego rozdziału nachodzi człowieka nagła ochota obejrzeć jeszcze raz daną część i wyszukać te wszystkie smaczki. Ale co jeszcze ważniejsze, całość pozostawia z poczuciem, że chce się wiedzieć więcej, coś jeszcze doczytać. Nie znaczy to, że z tą lekturą w plecaku polecałabym wyruszyć na poszukiwanie Graala. To zupełnie nie jest taki gatunek. Adam Węgłowski nie daje nam jasnych wytycznych, gdzie kopać. Wręcz przeciwnie! Otwarcie i obiektywnie pisze o faktach i opcjach. Pozostaje ze swoim czytelnikiem zupełnie uczciwy.

Monia (portal Lubimyczytać.pl): Lubicie czytać reportaże? Ja niezbyt często po nie sięgam. Muszę jednak przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Autor zrobił naprawdę bardzo dobry research i przytoczył w tej historii dużą ilość cytatów z literatury, z której sam korzystał podczas pisania powieści. Autor postanowił opisać, które z wydarzeń mających miejsce w filmie, czy artefaktów w nim występujących, rzeczywiście występowały w przeszłości, a co z tego jest mitem lub wymysłem twórców filmowych. Autor zabiera nas w podróż do Egiptu, Aksumu, Wielkiego Zimbabwe i innych miast w pogoni za Arką Przymierza. Do dziś dnia nie wiadomo, gdzie ona się znajduje, jednak w książce znajdziemy mnóstwo teorii i hipotez na jej temat. Muszę przyznać, że niektóre teorie są niezmiernie intrygujące. W pogoni za ogromnymi diamentami wybierzemy się z panem Adamem w podróż do Chin, Indii, a także w miejsca, które są owiane legendą – jak podziemne miasto przy Himalajach. (…)

 


O autorze:

Adam Węgłowski

Dziennikarz i pisarz. Były redaktor naczelny magazynu „Focus Historia”, autor artykułów m.in. do „Przekroju”, „Ciekawostek historycznych” i „Tygodnika Powszechnego”. Wydał serię kryminałów retro o detektywie Kamilu Kordzie tropiącym ślady Kuby Rozpruwacza, a także książki popularyzujące historię, w tym „Bardzo polską historię wszystkiego” oraz „Wieki bezwstydu”. Przed „Pruskim lodem” o Mazurach wspominał w osadzonej w latach 80. powieści „Czas mocy” – przypominającej stylistyką „Stranger Things”, oraz w audioserialu grozy „Pastor” – rozgrywającym się na przełomie wieków XVII i XVIII. „Tropiciel skarbów” to jego najnowsza książka.

źródło: Skarpawarszawska.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy