Kącik książkowy: Bialczanka w krainie fiolozofii, czyli czy ciekawość to naprawdę pierwszy stopień do piekła?

Kącik książkowy: Bialczanka w krainie fiolozofii, czyli czy ciekawość to naprawdę pierwszy stopień do piekła?

Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się książka „Alicja w krainie filozofii”, napisana przez pochodzącą z Białej Podlaskiej Alicję Czerską-Garlicką.

Czy ciekawość to naprawdę pierwszy stopień do piekła? Alicja, mimo młodego wieku, odważnie sprzeciwia się temu stwierdzeniu i nie ustaje w próbach dotarcia do prawdy. Dołącz do jej fascynującego świata pytań, refleksji i poszukiwań odpowiedzi. Przed nami dorosłe pytania w dziecięcym świecie.

Czy prawda istnieje? A jeśli tak, to czym ona właściwie jest? To pytanie zadaje sobie nastoletnia Alicja, która ma nietypowe jak na swój wiek zainteresowania: sztukę i filozofię. Choć rówieśnicy zdają się zupełnie nie podzielać jej hobby, co dobitnie dają jej do zrozumienia drwinami i złośliwościami, dziewczyna nie zniechęca się.

Uważnie przygląda się światu, poszukuje i zadaje pytania, na które nie każdy dorosły zna odpowiedź. A kiedy podczas wakacji przypadkiem poznaje prawdziwego filozofa, jej szczęście nie ma granic: w końcu będzie miała okazję porozmawiać o wszystkich swoich wątpliwościach!

To było jednak coś więcej, niż zwykła dziecięca ciekawość i chwilowe zainteresowanie. Obserwowanie, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi wkrótce przerodziło się w jej życiową misję. Kilkanaście lat później dorosła Alicja wciąż fascynuje się zagadnieniami filozoficznymi. Podczas wykładów w centrum kultury stara się zarażać swoją pasją młode pokolenie i pomagać w zrozumieniu świata borykającego się z kryzysem wartości.

Ale czy jej własne przekonania przetrwały próbę czasu? Czym dla dorosłej już Alicji okazała się prawda, której tak gorączkowo poszukiwała, będąc dzieckiem? Czy to, co odkryła przez te lata, pokrywało się z jej dawnymi wyobrażeniami?

Nie ma jednej definicji prawdy. Prawda jest tym, co istnieje, ale nie jest ostatecznym skutkiem ludzkiego poznania intelektualnego. Niezaprzeczalnie pewne jest to, że poznanie nasze i myślenie są skutkiem prawdy. Prawdą jest, że istniejemy i możemy przy pomocy intelektu, który stanowi przykład prawdy, poznawać rzeczywistość. Poprzez poznawanie i myślenie doskonalimy się jako osoby.

Czy dla dziecięcych wyobrażeń Alicji jest miejsce w jej dorosłym życiu? Dowiedz się, czytając książkę!

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Alicja_w_krainie_czarow

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy