Już ponad 1400 wniosków o dodatek osłonowy

Już ponad 1400 wniosków o dodatek osłonowy
fot. archiwum

BIAŁA PODLASKA Rozmawiamy z Kamilem Węglińskim, wicedyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, o zmianach, jakie przyniósł Polski Ład oraz problemach, z którymi zgłaszają się mieszkańcy.

Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek osłonowy, a w Białej Podlaskiej zajmuje się tym MOPS. Proszę powiedzieć, jak przebiega cała procedura?

– Zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże. Szacujemy, że o świadczenie ubiegać się może nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta. Każdego dnia po wnioski i informacje w tej sprawie zwraca się do MOPS bardzo duża liczba osób. Wydawanie wniosków oraz udzielanie informacji utrudnia epidemia oraz konieczność stosowania pewnych ograniczeń związanych z jednoczesną obsługą wielu osób. Niemniej jednak oceniam, że procedura wydawania wniosków, przyjmowania ich oraz udzielania informacji przebiega dość sprawnie. Do realizacji tego jednego świadczenia zaangażowaliśmy niemal połowę pracowników bialskiego MOPS z różnych działów.

Z uwagi na pospieszne wprowadzanie świadczenia przez rząd, nie mieliśmy możliwości wcześniejszego przygotowania się do tego zadania, w tym wcześniejszego przeszkolenia zwiększonej liczby pracowników. Dlatego nie ukrywam, że nie jest nam łatwo podołać nowemu obowiązkowi, przy jednoczesnym wypełnianiu dotychczasowych bardzo wielu zadań. Czeka nas przeprowadzenie w każdej sprawie postępowania administracyjnego w celu rozpatrzenia wniosków, a to będzie trudne wyzwanie z uwagi na dużą ich liczbę. Zapewniam jednak, że podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby nasi mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z tego świadczenia.

Ile osób już z niego skorzystało?

– Tak jak wspomniałem, spodziewaliśmy znacznego zainteresowania mieszkańców miasta nowym świadczeniem i nie pomyliliśmy się. Aktualnie przyjęliśmy już blisko 1400 wniosków. A proszę zwrócić uwagę, że ustawa została opublikowana zaledwie kilkanaście dni temu – 3 stycznia.

Cały wywiad został opublikowany w wydaniu nr 5 „Podlasianina”, który dostępny jest w wersji elektronicznej na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy