Jesienią nie zwolnimy tempa

Jesienią nie zwolnimy tempa

BIAŁA PODLASKA O Narodowym Czytaniu i innych zbliżających się wydarzeniach i inicjatywach Miejskiej Biblioteki Publicznej z dyrektorem Pawłem Borkiem rozmawia Justyna Dragan.

Przed nami kolejna edycja Narodowego Czytania. W jakiej formule się ono odbędzie?

– Kolejne Narodowe Czytanie odbędzie się już 5 września, jednak tym razem online – z powodu pandemii koronawirusa. W roli głównej w tym roku „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Nagranie jest już gotowe i zmontowane, a będzie je można obejrzeć w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej. Serdecznie zapraszamy.

Kto w tym roku włącza się w akcję Narodowego Czytania?

– W tym roku w Narodowym Czytaniu wzięły udział następujące instytucje: Urząd Miasta Biała Podlaska, Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego Filia w Białej Podlaskiej, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II, Muzeum Południowego Podlasia, Bialskie Centrum Kultury, IV LO im. Stanisława Staszica, służby mundurowe, seniorzy (Promyk), Stowarzyszenie Przez Pryzmat, Stowarzyszenie Wspólny Świat, Koło Bialczan, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Nadbużański, tygodnik „Podlasianin”, Radio Biper oraz oczywiście Miejska Biblioteka Publiczna. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.

W jaki sposób, poza Narodowym Czytaniem, Miejska Biblioteka Publiczna promuje czytanie wśród bialczan?

– Na wiele różnych sposobów. Narodowe Czytanie odbywa się raz w roku, a pracownicy biblioteki starają się przyciągnąć czytelników przez cały rok. Na bieżąco kupujemy nowości książkowe, audiobooki, filmy. Organizujemy cykliczne wydarzenia, jak Czytające Soboty czy spotkania z regionalistami. Włączamy się również w ogólnopolskie akcje promujące czytelnictwo w różnych formach. Na naszych stronach internetowych na bieżąco informujemy o zakupionych nowościach, bibliotekarze polecają także przeczytane przez siebie, a warte ich zdaniem uwagi, książki. Organizujemy wystawy okolicznościowe, spotkania autorskie, lekcje historii. W czasie pandemii większość powyższych działań przenieśliśmy do internetu, i ta formuła również dobrze się sprawdza.

Cały wywiad można przeczytać w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy