Jakie fachy dominowały w dwudziestoleciu międzywojennym?

Jakie fachy dominowały w dwudziestoleciu międzywojennym?

BIAŁA PODLASKA "Aktywność gospodarcza mieszkańców Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym" – pod takim hasłem odbyła się konferencja naukowa w IV LO im. S. Staszica, zorganizowana przez nauczycieli i uczniów z koła regionalnego.

– Młodzież jest zainteresowana taką tematyką. Konferencję przygotowało koło regionalne historyków, które bardzo aktywnie działa w naszej szkole. Przedsiębiorczość bialczan w okresie międzywojennym to nie jest pierwszy projekt realizowany przez koło. Młodzież nagrała m.in. film dotyczący miejsc pamięci społeczności żydowskiej w Białej Podlaskiej – wspomina Stanisław Romanowski, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica.

Konferencja odbyła się 29 listopada, a wśród prelegentów był m.in. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Paweł Borek, który opowiedział o wpływie 34 Pułku Piechoty na życie gospodarcze w Białej Podlaskiej. W rozmowie z "Podlasiakiem" przyznaje, że ten wpływ był znaczący. – Wojsko stanowiło około dziesięć procent ludności. Dawało zatrudnienie specjalistom, ale także robotnikom niewykwalifikowanym w garnizonie, na terenie koszar. A żołnierze korzystali z usług gastronomicznych czy hotelowych. To dawało duży zastrzyk gotówki. Relacje były więc wzajemne – mówi Borek.

Młodzież wysłuchała prelekcji na temat aktywności gospodarczej mieszkańców miasta w dwudziestoleciu międzywojennym

Ponadto wykład wygłosił Paweł Tarkowski, wykładowca AWF, który nawiązał w swoim wystąpieniu do gospodarki komunalnej miasta w dwudziestoleciu międzywojennym. Na koniec młodzież zaprezentowała efekty pracy nad projektem związanym ze wspomnianą tematyką.

Konferencja była połączona z promocją "Księgi adresowej miasta Biała Podlaska".

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika nr 39 od 4 grudnia

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy