Jak skrócić kolejki do specjalistów?

Jak skrócić kolejki do specjalistów?

Lider listy Koalicji Obywatelskiej Riad Haidar w nadchodzących wyborach parlamentarnych został zaproszony do Sejmu na konsultacje dotyczące reformy służby zdrowia. Rozmawiano m.in. o skróceniu czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Konsultacje odbyły się 28 sierpnia z inicjatywy senatora Tomasza Grodzkiego, profesora nauk medycznych, wybitnego chirurga. Na zaproszenie odpowiedziała również prof. n. med. Alicja Chybicka, posłanka na Sejm i onkolog dziecięcy. Na spotkaniu lekarze dyskutowali nad propozycjami uzdrowienia służby zdrowia, zawartymi w programie „Szóstka Schetyny”.

– Rozmawialiśmy na temat wprowadzenia rozwiązań, by skrócić termin oczekiwania do specjalisty do maksimum 21 dni, a czas oczekiwania na przyjęcie na SOR do 60 minut. Poruszyliśmy również problem niewystarczających nakładów na rozwój onkologii. Chcemy, żeby walka z rakiem w polskich szpitalach nie odbiegała od standardów europejskich – relacjonuje Haidar.

Bialski neonatolog widzi jeszcze jedno poważne zagrożenie dla służby zdrowia. – Jeżeli nie zajmiemy się służbą zdrowia na poważnie, to czeka nas jej upadek. Już dzisiaj obserwujemy niedostateczną liczbę lekarzy, a będzie jeszcze gorzej. Szpitale będą zamykane, a dystans 100 km do najbliższego lekarza będzie standardem – alarmuje neonatolog. I dodaje, że potrzebne jest inwestowanie w kształcenie i rozwój nowych lekarzy, jak i zagwarantowanie im takich warunków pracy, by nie musieli wyjeżdżać za granicę.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: