Jak przed wojną obchodzono na Podlasiu imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego (1)
Obchody imienin były jednym z ważniejszych elementów kreacji legendy Marszałka Józefa Piłsudskiego w społeczeństwie polskim. W budowę tej legendy ważny wkład wniosło Podlasie.
Pierwsze wzmianki na temat imienin Marszałka dotyczą 19 marca 1915 r. Dzień ten wypadł podczas trwania walk pozycyjnych nad Nidą i uroczystości odbyły się we dworze J. Zubrzyskiego w Grudzynach. W następnym roku imieniny obchodzono także na polu walki. Żołnierze podarowali brygadierowi szablę. W 1917 r. wydano ulotkę „W dniu Imienin Komendanta Józefa Piłsudskiego”. Początek tekstu sankcjonuje legendę solenizanta: "W trudnym zmaganiu się Polski ze swoją dolą, w ciężkiej walce o swoje prawo do istnienia, zaiste promieniem otuchy jest dla nas człowiek jedyny, którego szerokie masy znają z imienia i z czynu, ten, komu wierzą, kogo kochają".
W prezencie stopień Pierwszego Marszałka
W dniu imienin w 1918 r. Piłsudski przebywał w więzieniu w Magdeburgu i Polacy manifestacyjnie wysyłali, z inicjatywy peowiaków, do Niemiec pocztówki z życzeniami. Korespondencja licząca wiele tysięcy kartek została na polecenie warszawskiego gubernatora zatrzymana, a następnie skonfiskowana i zniszczona.
Uroczystą oprawę miały pierwsze imieniny w niepodległej Ojczyźnie w 1919 roku. Życzenia składały władze, wojsko i społeczeństwo, napłynęły tysiące depesz. Rok później kulminacyjnym momentem marcowego dnia było zakomunikowanie Naczelnemu Wodzowi przez ministra spraw wojskowych - gen. J. Leśniewskiego, aby zechciał przyjąć stopień Pierwszego Marszałka Polski.
W kolejnych latach imieniny były uroczystością obchodzoną w całym kraju, by po zamachu majowym stać się, od 1927 r., nieoficjalnym świętem państwowym. Każde miasto i większość gmin organizowało różne imprezy, powołując wcześniej Komitety Obchodów Imienin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Najbardziej uroczyście imieniny obchodzono w wojsku, bo dla żołnierzy Marszałek był zwycięskim Wodzem, mężem stanu oraz uosobieniem ofiarnego patriotyzmu. W przygotowaniu różnych imprez aktywnie uczestniczyło stowarzyszenie Rodzina Wojskowa.
Imieninowe fety w Białej Podlaskiej...
W regionie już podczas wojny peowiacy świętowali imieniny Komendanta. Świadczą o tym wspomnienia wójta Kąkolewnicy A. Mazura: "Na 19 marca zawsze były zbiórki u Pawlikowskiego. Pamiętam, jak Olszański -„Ukraina” mówił, że Niemcy Dziadka ułapili i trzymają w Magdeburgu/.../ I tak mi się dziwne już wówczas zdawało, że ot, nie widzieliśmy nigdy tego Piłsudskiego, siedzi zamknięty, a rządzi. Już wtedy pojąłem, że człowiek to o sile nadludzkiej. Nie przypuszczałem wtedy, że w wolnej Ojczyźnie, jako wójt gminy, będę organizował obchody imieninowe Tego, którego tak my, Peowiacy, kochaliśmy, a który wywiera ciągle ten sam wpływ na losy Narodu. Warto tu podkreślić, że już w owych czasach wbrew zakazom władz niemieckich samorzutnie urządzaliśmy obchody imienin Komendanta, a ta tradycja peowiacka przeniosła się i w czasy dzisiejsze".
Na Podlasiu imieniny Naczelnika Państwa w 1922 r. uroczyście obchodziła Biała Podlaska. Rano zorganizowano mszę polową, potem defiladę wojskową, wieczorem zaś akademię. „Silne" przemówienie o Józefie Piłsudskim, jako o bojowniku o wolność i niepodległość Polski, wygłosił prof. T. Maślak z Gimnazjum J. I. Kraszewskiego.
12 marca 1929 roku w sali Sejmiku Bialskiego odbyło się posiedzenie Komitetu Organizacyjnego pod przewodnictwem prezesa Zarządu Obwodu Związku Strzeleckiego. Komitet postanowił dołożyć starań, by ten dzień miał charakter święta państwowego. Tydzień później bardzo uroczyście obchodzono dzień imienin, m.in. w kościołach, synagodze oraz cerkwi odprawiono nabożeństwa. Po defiladzie z udziałem wojska, Przysposobienia Wojskowego i OSP odbyły się dwie akademie w Białej i na Woli. Przemawiał m.in. poseł Czesław Górski. Oprócz tego były pogadanki w szkołach, miasto udekorowano flagami, a starosta w swoim sprawozdaniu podkreślił: "uroczystość ta wypadła okazalej, niż w latach poprzednich".
... w Radzyniu i Międzyrzecu
Imieniny Józefa Piłsudskiego obchodzono także w Radzyniu Podlaskim. Staraniem Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego uroczystości zorganizowano w 1927 r. Po nabożeństwie w kościele parafialnym starosta M. Wazowski przyjął defiladę hufca szkolnego PW z gimnazjum, hufca ZHP, dwóch drużyn ZS ze wsi Białka i Lisiwólka, Straży Ogniowej i plutonu policji państwowej, wieczorem odbyła się akademia. Bardzo aktywnie uczestniczył corocznie w uroczystościach imienin swojego honorowego Komendanta Związek Strzelecki.
Jednym z najlepszych w regionie był oddział ZS w Miłkowie. W tej miejscowości 20 marca 1927 r. na obchodzie imienin Marszałka stawiło się 9 oddziałów ZS i jedna Straż Ogniowa. Program przewidywał: strzelanie z karabinów, biegi, skok w dal, zawody w piłce nożnej i koszykowej oraz odczyt o J. Piłsudskim. W imprezie uczestniczyli m.in.: starosta, komendant policji, oficer Przysposobienia Wojskowego 22 pp., Komendant Obwodu ZS i licznie zgromadzona publiczność.
18 marca 1928 r. w Radzyniu Podlaskim na program złożyły się: zbiórka oddziałów PW, raport, msza św., przemówienie okolicznościowe, defilada, capstrzyk i przedstawienie amatorskie, na którym odegrano sztukę pt. „Więzień z Magdeburga”. Następnego dnia odbyła się uroczysta akademia z częścią koncertową. Podobny program miał obchód w Międzyrzecu Podlaskim. W następnym roku program imienin w Radzyniu Podl. stał się jeszcze bogatszy. Uroczystości rozpoczęły się już 17 marca akademią w miejscowym teatrze. Prof. gimnazjum Dąbrowski wygłosił odczyt o życiu i pracy Marszałka, potem były deklamacje i występ szkolnego chóru. Na zakończenie orkiestra Straży Pożarnej odegrała marsz „Pierwsza Brygada”. 19 marca po nabożeństwie odbyła się defilada przed starostą, w której udział wzięli: Oddział ZS, Oddział Związku Legionistów Polskich ze sztandarem oraz młodzież szkół powszechnych. Po południu odbyły się zawody strzeleckie, wieczorem zaś w gimnazjum uroczysta akademia. Słowo wstępne wygłosił prezes Oddziału ZS dr S. Sitkowski, uczniowie deklamowali utwory poety E. Słońskiego: „Legiony” i „Brygadier Piłsudski”, kilka utworów muzycznych wykonał miejscowy zespół Towarzystwa Miłośników Sceny i Muzyki.
Poczta maderska
Wyjątkowo pracowite dni miała poczta polska i portugalska w związku z imieninami 19 marca 1931 r., kiedy Piłsudski wypoczywał na Maderze. Na wyspę życzenia wysyłali Polacy i rodacy na emigracji. Wydrukowano 5 milionów pocztówek z życzeniami, z tego 1 mln przekazano Polonii w USA. W Polsce dzieci w każdej szkole miały obowiązek wysłać kartkę z życzeniami, podobnie urzędnicy wszystkich szczebli, a także prezydia stowarzyszeń, dowództwa wojska i komendy policji. Jeśli dodamy do tego naturalną aktywność autentycznych zwolenników Marszałka w „akcji na Maderę”, to trudno sobie wyobrazić, jaką katastrofę przeżył malutki urząd pocztowy w Funchal, zmuszony w ciągu kilkunastu dni przyjąć około 1 040 000 kartek, listów i telegramów.
Dotarły też tam życzenia z Południowego Podlasia. Legioniści i peowiacy życzyli Marszałkowi długiego życia w zdrowiu i realizacji swych wielkich idei. Z Janowa Podlaskiego depeszę do miasta Funchal wysłał właściciel majątku w Cieleśnicy i współzałożyciel PWS w Białej Podl.: "W imieniu Rady Zarządu pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów składa najserdeczniejsze życzenia i wyrazy hołdu Stanisław Rozenwerth".
Rajdy i wizyta w Belwederze
Podczas odprawy naczelników Straży Pożarnych Okręgu Bialskiego zaproponowano zorganizowanie w okresie 17-19 marca rajdu strażackiego na terenie Okręgu, jako wyraz hołdu Wodzowi Narodu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z okazji imienin w 1932 r. OSP w Białej Podl. ofiarowała Piłsudskiemu okolicznościowy adres oprawiony aksamitem. W następnym roku z tej samej okazji zorganizowano ponownie rajd straży pożarnych. Trasa rajdu, w dniach 15-19 marca, wynosiła 467 km. Specjalnym podarkiem dostarczonym do Belwederu był oryginalny prezent w postaci miniaturowej pompy strażackiej „Tryumf”.
Na odprawie naczelników OSP w dniu 11 lutego 1934 r. w Białej Podlaskiej, w której uczestniczyło 41 osób, omówiono sprawy organizacyjne związane z przeprowadzeniem III Rajdu Strażackiego ku czci Imienin Marszałka J. Piłsudskiego. 20 kwietnia wizytę w Belwederze złożyła delegacja Zarządu OSP w Białej Podlaskiej, z prezesem Adolfem Nałęcz-Deleckim na czele. Strażacy powiatu bialskiego wręczyli adres hołdownicz, wpisali się do księgi pamiątkowej, następnie w towarzystwie adiutanta Marszałka kpt. Lucjana Miładowskiego zwiedzili Muzeum Belwederskie. (dokończenie za tydzień)
Szczepan Kalinowski
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Stowarzyszenie Prosta dba o niepełnosprawnych
Para złodziei zatrzymana. Okradli kilka domów
Zwiedzanie muzeum może być ekscytującą przygodą, jeśli połączymy edukację i rozrywkę
Kandydaci do plebiscytu Nasz Autorytet 2021: Klaudia i Piotr Chazanowie
Dzieje 9 pułku artylerii lekkiej w latach 1919-1939 (cz. 18)
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
76 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
59 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
85 -
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
136 -
Co to jest niepodległość? – uroczysta akademia patriotyczna w szkole w Wisznicach
106
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy