Gmina Biała Podlaska: Ulica Brylantowa skończona tuż przed sylwestrem

Gmina Biała Podlaska: Ulica Brylantowa skończona tuż przed sylwestrem
fot. Jacek Korwin

Wraz z końcem minionego roku oddano do użytku 300-metrowy odcinek ulicy Brylantowej w Rakowiskach. To kolejna inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w tej największej miejscowości gminy Biała Podlaska. 

Ulicę Brylantową wybudowano już wiele lat temu, ale nie na całej długości. Został 300-metrowy odcinek, który wymagał utwardzenia. – Poza tym na końcu tej ulicy całkowicie zamuliły się dwie studnie chłonne, i przy dużych opadach deszczu ta woda stała, nie była odprowadzana – informuje Dariusz Plażuk, radny z Rakowisk i przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska. – Dlatego gdy planowaliśmy teraz budowę brakującego odcinka tej ulicy, poleciliśmy projektantowi od razu uwzględnienie odwodnienia na odcinku 160 metrów. Takiego, które będzie spełniało swoje zadanie przez wiele, wiele lat.

Budowa rozpoczęła się w listopadzie, ale zaraz trzeba było przerwać prace, bo na dobre zaczęła się zima – mróz i opady śniegu. Jednak gdy tylko aura w grudniu się poprawiła, maszyny i pracownicy wrócili. Wybudowano 300 metrów drogi z nawierzchnią asfaltową o szerokości sześciu metrów, z krawężnikami, wraz z odwodnieniem w postaci kanału retencyjno-rozsączającego (droga ma spadki na obu końcach). Inwestycja kosztowała 806 tys. zł.

– Chciałbym pochwalić wykonawcę, bialskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA Leszka Horeglada, które w 2023 roku budowało drogi także w innych miejscowościach naszej gminy – mówi Dariusz Plażuk. – Życzyłbym sobie, żeby każda firma wykonywała swoją robotę tak profesjonalnie i sprawnie jak PRD. Mieszkańcy są zadowoleni. Zawsze byli powiadamiani, kiedy na przykład trzeba było wyjechać samochodem z podwórka, bo będzie lany asfalt czy robiony podjazd. Po robocie wszystko zostało sprzątnięte, zostawiono porządek. Jestem pełen uznania dla tej firmy.

– Bardzo się cieszę, że ten odcinek ulicy został wybudowany i oddany do użytku, bo bardzo poprawi się i komfort korzystania z drogi, i oczywiście bezpieczeństwo użytkowników – dodaje skarbnik gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski. – Rakowiska to największa i najliczniejsza miejscowość w naszej gminie, w związku z czym i potrzeby jej mieszkańców są duże. Dlatego gmina przeznacza na inwestycje w Rakowiskach dużo pieniędzy ze swojego budżetu. Przypomnę tylko, że w 2023 roku wykonaliśmy w tej miejscowości odwodnienie ulic Rubinowej, Diamentowej i fragmentu Wspólnej, a także przyłącze gazowe (w związku ze zmianą sposobu ogrzewania) do kotłowni w przedszkolu w Rakowiskach. Ponadto wykonaliśmy dokumentację techniczną rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej. W Rakowiskach jest już tylu mieszkańców, że musimy wybudować drugą nitkę kanału ściekowego, na przedłużeniu ulicy Sitnickiej.

Ponadto, jak zapewnia Dariusz Plażuk, na ulicy Wspólnej w Rakowiskach – pomiędzy budynkiem przedszkola a placem zabaw po drugiej stronie ulicy – powstanie nowoczesne, aktywne przejście z inteligentnym systemem identyfikacji pieszego, oświetlone solarnymi lampami LED, z biało-czerwonymi pasami i z progiem zwalniającym spełniającym wymogi przejazdu autobusów MZK. Będzie to takie same przejście jak na ulicy Narutowicza, obok kościoła św. Antoniego, w Białej Podlaskiej.

– Zechcemy je wykonać z pieniędzy z funduszu sołeckiego. Mieszkańcy na zebraniu wybrali właśnie tę inwestycję do realizacji. Drugie przejście, tylko już zwykłe, na prośbę mieszkańców, powstanie przy sklepie Lewiatan. Zimą przygotujemy dokumentacją, a wraz z wiosną ruszymy z pracami – zapewnia radny. – Poza tym będę zabiegał o budowę nawierzchni kolejnych dróg, bo one są dla nas priorytetem. Brakuje nam jeszcze fragmentu ulicy Akacjowej, 200-metrowego odcinka ulicy Rubinowej oraz ulicy Chabrowej. Gdy to zrobimy, cała ta część Rakowisk aż do ulicy Granicznej będzie miał utwardzone nawierzchnie.

Przewodniczący Rady Gminy ponawia swój apel o meldowanie się w Urzędzie Gminy Biała Podlaska przez osoby mieszkające na terenie gminy (pisaliśmy o tym szerzej tutaj). Po prostu podstawowym dochodem gminy jest podatek PIT, którego wysokość zależy od liczby osób zameldowanych w danej gminie. To są duże kwoty, za które można wykonać więcej inwestycji służących mieszkańcom. Po apelach na sesji Rady Gminy oraz w mediach sprzed pół roku, w gminie zameldowało się ponad 500 nowych osób. Nadal jednak spora część ma meldunki gdzie indziej, np. w Białej Podlaskiej, a mieszka w bialskiej gminie.

Jacek Korwin

zdjęcia Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy