Gdzie płyną ścieki, czyli jak działa przepompownia

Gdzie płyną ścieki, czyli jak działa przepompownia
fot. Wod-Kan

BIAŁA PODLASKA Codziennie każdy z nas zużywa około 100 litrów wody i prawie tyle samo produkuje ścieków. Każdego dnia muszą one zostać przetransportowane do oczyszczalni. Tam poddane są wielu skomplikowanym procesom, po to, aby osiągnęły wymagane prawem parametry. Następnie odprowadzane są do rzeki Krzny. Przesył ścieków odbywa się labiryntem rurociągów kanalizacji ściekowej, o łącznej długości ponad 180 km, ułożonym pod miastem.

 Oprócz podziemnych rurociągów, elementem systemu kanalizacyjnego są przepompownie ścieków. Obiekty te służą do tymczasowego gromadzenia ścieków, a następnie transportowania ich z obszarów położonych poniżej sieci kanalizacyjnej lub o małym nachyleniu (spadku terenu), uniemożliwiającym przepływ grawitacyjny.

W Białej Podlaskiej zlokalizowane są 34 lokalne przepompownie, np. przy ul. Winiarskiej, Terebelskiej, Ceglanej, Rybnej, Sitnickiej, Wroczyńskiego. Jest także przepompownia tzw. centralna, zlokalizowana przy ul. Mickiewicza 4. Budynek przepompowni wykonany jest na planie koła o średnicy 12,5 m i składa się z części podziemnej (10 m w dół) i nadziemnej (5 m do góry). Przetłacza ona 80 proc. wszystkich ścieków dopływających z terenu aglomeracji Biała Podlaska do oczyszczalni. To tu odbywa się wstępne podczyszczenie. Cykl ten rozpoczyna się na kracie mechanicznej, która odseparowuje części stałe (skratki). Już na tym etapie zatrzymywanych jest ok. 60-70 ton skratek rocznie – są to trzy tiry w pełni załadowane. Skratki są to wszystkie te rzeczy, które nigdy nie powinny znaleźć się w kanalizacji: patyczki do uszu, nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, szmaty, woreczki foliowe, gruz, włosy, rajstopy czy resztki jedzenia. Dlatego Wod-Kan przypomina, że toaleta to nie kosz na śmieci. Wrzucając powyższe do wc, iluzorycznie pozbywamy się kłopotu, bo znika nam z oczu. Jednak wcześniej czy później powróci on w postaci zatkanych rurociągów lub awarii urządzeń kanalizacyjnych.

Centralna przepompownia ścieków obecnie przechodzi gruntowną modernizację. Trwa montaż nowych urządzeń i instalacji oraz prowadzone są prace remontowe samego budynku. Wszystko to odbywa się z zachowaniem normalnej pracy przepompowni, bo przecież ścieków nie można zatrzymać. Prace te są wykonywane w ramach projektu pn. „Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompownią centralną oraz efektywnym zarządzaniem systemem wodociągowo-kanalizacyjnym w Białej Podlaskiej”, którego łączna wartość wynosi ponad 85 mln zł. Kwota dofinansowania z POIŚ UE przekroczy 44 mln zł.

W ramach tego projektu wykonano również przebudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Zakupiono także sprzęt specjalistyczny: samochód do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji, potocznie zwany WUKO, oraz samochód do monitoringu sieci wod-kan. Ponadto zakupiono system GIS, który pozwala na zdalne i efektywne zarządzanie siecią wodociągową i kanalizacyjną.

Centralna przepompownia ścieków jest to bardzo ważny punkt strategiczny w mieście. Jej bezawaryjna praca daje komfortowe życie mieszkańcom. Wystarczy wyobrazić sobie jej awarię i choćby kilkugodzinny brak odbioru ścieków z toalet czy kuchni. Nikt by nie był zadowolony z takiej sytuacji. Gdy więc następnym razem będziemy brać prysznic, spuszczać wodę w toalecie lub opróżniać zlew, pomyślmy, co się z tą wodą później dzieje.

* materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy