Emocje towarzyszące przygotowaniom do pandemicznych świąt

Emocje towarzyszące przygotowaniom do pandemicznych świąt

Co czwarty Polak obawia się, że pandemia popsuje atmosferę Bożego Narodzenia. Zdaniem co trzeciego będą to mniej radosne święta. Niepokój, podekscytowanie towarzyszące przygotowaniom, zdenerwowanie i stres czy ze wszystkim zdążymy – to główne emocje Polaków związane z tegorocznymi przygotowaniami do świąt. Tylko 16% z nas deklaruje, że główną odczuwalną emocją będzie radość, ponieważ mimo pandemii spędzimy niezwykły czas z rodziną. Aż 79% Polaków zdaje sobie sprawę, że Boże Narodzenie 2020 będzie zdecydowanie inne niż w pozostałych latach. Takie wnioski płyną z badania „Święta w czasie pandemii COVID-19”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania, Polacy obawiają się negatywnego wpływu pandemii na grudniowe święta, które do tej pory były kojarzone przede wszystkim z radością, ekscytacją i spotkaniami w większym, gronie rodzinnym. Ponad 90% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków twierdzi, że zmieni się charakter tegorocznych świąt, gdyż będziemy bardziej oszczędzać na przygotowaniach – 33%, spędzimy je w bardziej kameralnym gronie – 29%, większość prezentów zakupimy (ze względu na bezpieczeństwo) przez Internet – 27% odpowiedzi.

Pandemia zmniejszy ilość osób przy świątecznym stole. Według 60% respondentów podczas wspólnej celebracji świąt będą obecne tylko najbliższe osoby. Wykorzystamy także intensywniej smsy i komunikatory do składania sobie życzeń, a z nieobecnymi będziemy się kontaktować przez wideochaty.

Czy świąteczne upominki osłodzą Boże Narodzenie w dobie pandemii?

Jak wynika z odpowiedzi respondentów, rodzinna atmosfera przy wigilijnym stole oraz możliwość podarowania i otrzymania prezentów, mają sprawić, że wbrew aktualnej sytuacji te święta mogą być wyjątkowe. Aż 91% zapytanych Polaków uważa że mimo pandemii, będziemy podarowywać sobie nadal świąteczne upominki. Zdaniem 37% respondentów to miły gest, sprawiający dużo radości, a tego obecnie bardzo potrzebujemy. Według 33% to jedna z ważniejszych, świątecznych tradycji, a według 21% w ten sposób możemy okazać swoje uczucia najbliższym.

Świąteczne upominki, które mają nam osłodzić tegoroczne Boże Narodzenie w pandemii, zyskają na znaczeniu. O czym świadczy chociażby fakt, że w tym roku aż 54% Polaków zamierza przeznaczyć na nie największą część świątecznego budżetu. Za wszelką cenę będziemy chcieli upominkiem sprawić radość bliskim – 28% odpowiedzi, będziemy chcieli spełnić ich marzenia – 25% odpowiedzi. Zdaniem 24% będziemy bardziej odważni w nabywaniu niestandardowych prezentów.

Pandemia spowodowała, że bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pozytywnych emocji i chcemy sprawić przyjemność sobie i bliskim. Święta są doskonałym pretekstem, aby to uczynić. Dlatego coraz chętniej, jak wynika z naszych badań i obserwacji jesteśmy skłonni, aby zamiast materialnego upominku, podarować bliskiej osobie prezent w formie przeżycia. Masaż relaksacyjny, przejażdżka luksusowym samochodem, zajęcia taneczne czy lot w tunelu aerodynamicznym – propozycji jest bardzo wiele. Można dobrać je odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, aby sprawić jej przyjemność i pozytywnie zaskoczyć ją świąteczną niespodzianką – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Wśród prezentów, które mają szansę odstresować Polaków biorąc pod uwagę trudny czas pandemii, respondenci wymieniają: voucher na relaksacyjny masaż – 25%, zabiegi pielęgnacyjne – 23%, pobyt w SPA – 20%, a nawet upominki z dreszczykiem emocji np. skok na bungee – 20%.

Jakie świąteczne zwyczaje mogą mieć największe znaczenie dla Polaków podczas Bożego Narodzenia w pandemii?

W opinii co trzeciego Polaka najważniejszy będzie w tym roku świąteczny posiłek z najbliższymi. Według 29% obdarowywanie się prezentami, które mają przynieść nam trochę radości w trudnym dla wszystkich czasie. Zdaniem 19% będzie to ubierania choinki, a dla 16% dzielenie się opłatkiem. Dla 5% duże znaczenie będzie miało wspólne śpiewanie kolęd. Mimo pandemii chcemy wierzyć, że nadchodzące święta mogą być wyjątkowe, przede wszystkim ze względu na dobrą, rodzinną atmosferę przy wigilijnym stole – 31% odpowiedzi, obecność najbliższych i wspólnie spędzony czas – 22% oraz możliwość podarowania i otrzymania prezentów – 22%.

*W materiale prasowym wykorzystano dane z badania „Święta w czasie pandemii COVID-19”. Badanie zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 982 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2020 roku.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy