Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego

Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego

REGION Dziś, 27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Takie obchody miały zostać zorganizowane także w Białej Podlaskiej. Plany jednak pokrzyżowała sytuacja epidemiczna. Kilka słów do mieszkańców kieruje zatem prezydent Michał Litwiniuk.

W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Planowaliśmy uczcić ją w sposób szczególny, jednak epidemia koronawirusa zmusiła nas do odłożenia obchodów na bezpieczniejszy czas.
Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami samorządowymi do rad gmin w powojennej historii Polski – nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.
To obywatele wybrali swoich przedstawicieli w lokalnych strukturach władzy, co oznaczało współdecydowanie o rozwoju swoich małych ojczyzn. Tym samym samorząd terytorialny stał się jednym z filarów wolności, demokracji, pluralizmu.
Możemy z dumą spojrzeć za siebie. W Białej Podlaskiej wykorzystaliśmy szansę, jaką dał demokratyczny samorząd. Nie zmarnowaliśmy tych trzydziestu lat. Dzięki wysiłkowi mieszkańców oraz samorządowców nasze miasto ciągle pięknieje, rozwijało się i rozwija.
Jesteśmy jednym z regionalnych liderów pozyskiwania funduszy unijnych, które tak istotnie przyczyniają się do rozwoju Białej Podlaskiej, podnosząc standard naszego życia.
Obecnie stan epidemiczny jest testem sprawności instytucji państwowych, samorządowych, ale też sprawdzianem ludzkiej solidarności. Mieszkańcy miasta i instytucje samorządowe wspierają służby medyczne, służby sanitarne, zakupujemy do szpitala sprzęt niezbędny do ratowania zdrowia i życia. To piękny przykład poczucia wspólnoty i odpowiedzialności.
Dziękuję wszystkim, którzy budowali i budują nasz samorząd. Życzę, byśmy rozwijali nasz największy kapitał, jakim jest solidarność. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość.

Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy