Dziki do odstrzału

Dziki do odstrzału

POWIAT BIALSKI Mobilizacja myśliwych w Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Biała Podlaska. Przez co najmniej trzy najbliższe weekendy stycznia będzie przeprowadzana wielkoobszarowa akcja odstrzału dzików. Wszystko w związku z wytycznymi ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra środowiska, który w całym kraju chce w ten sposób walczyć z ASF.

- W ubiegłym tygodniu w trybie natychmiastowym odbyliśmy naradę z łowczymi z czterech powiatów na naszym terenie. Bardzo poważnie podchodzimy do tego tematu i polowania już się odbywały, a od 12 stycznia będą to polowania planowe. Kolejne odbędą się 20 i 27 stycznia - informuje Roman Laszuk, łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej.

Jak wyjaśnia, celem polowań jest pozostawienie nie więcej niż jednej sztuki dzika na 1000 hektarów. - Na naszym terenie występują śladowe ilości dzików. Nie da się przewidzieć ile tych osobników zostanie upolowanych. Teraz jest okres godowy, tzw. huczki, dlatego te osobniki zbierają się w stada. Mamy informacje, że ktoś widział ich osiem, ale my odstrzały prowadziliśmy na bieżąco i myślę, że ten problem nie jest u nas aż tak duży - dodaje Laszuk.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, możliwe, że minister środowiska stosownym rozporządzeniem wydłuży czas odstrzału wielkoobszarowego na luty.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: