Dzięki muzyce wychodzi na prostą

Dzięki muzyce wychodzi na prostą

17-letni Grzegorz odnalazł swoją drogę w muzyce

TERESPOL 17-letni Grzegorz Szymański marzy o artystycznych koloniach, podczas których szkoliłby się u boku gwiazd polskiej estrady. Muzyka jest jego pasją i motywuje do wartościowych działań. Nastolatek chciałby rozwijać swoje zdolności, jednak w ośrodku, w którym przebywa, takie warsztaty nie są dofinansowane. Aby móc z nich skorzystać, potrzebuje wsparcia życzliwych ludzi.

Grzegorz pochodzi z Terespola, a od czterech lat jest wychowankiem Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim. Placówka przeznaczona jest dla osób ze specjalnymi trudnościami wychowawczymi i edukacyjnymi. To tutaj młodzi uczą się życia w społeczeństwie, obowiązkowości i wiary w siebie.

– W ośrodku znalazłem się z powodu szkoły, która za bardzo mnie nie interesowała. Przyznaję, że wcześniej wagarowałem i trochę łobuzowałem. Kiedy tu trafiłem, zdałem sobie sprawę z tego, że jestem odpowiedzialny za to, co robię. Dzięki pobytowi w ośrodku czuję się inaczej i zacząłem inaczej myśleć. Lubię to miejsce, swoich wychowawców i nauczycieli – mówi Grzegorz.

Zdradza, że wychodzić na prostą pomaga mu też muzyka. – Gram na gitarze. Uczęszczam do szkoły muzycznej, w której od niedawna chodzę również do klasy wokalnej. Podniosłem poziom gry. Dziennie poświęcam na naukę dwie, trzy godziny. Zajęcia w ośrodku i szkole muzycznej pomagają mi otwierać się na ludzi i na pomoc dla nich. Biorę udział w różnego rodzaju akademiach. Na początku zawsze jest stres, ale później czuję wielką radość, że mogłem wystąpić przed ludźmi. Śpiewam, co mi w ucho wpadnie, najczęściej ballady – dodaje.

Choć ośrodek nie partycypuje w kosztach kształcenia w szkole muzycznej, dyrektor placówki zgadza się, że muzyka ma duże znaczenie w socjoterapii. – Zajęcia muzyczne mają pozytywny wpływ na Grzegorza. Jest o wiele spokojniejszy w porównaniu do okresu, kiedy przybył do placówki. Zachowanie, które obecnie reprezentuje, dowodzi, że wydoroślał i emocjonalnie się rozwinął – mówi Jacek Pająk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Barbara Szymańska walczy o przyszłość i marzenia syna

Zdolności muzyczne Grzegorza odkrył jego nauczyciel, gdy chłopiec był w drugiej klasie szkoły podstawowej. W świat muzyki wprowadził go Tomasz Jezuit, który rozwinął wiele młodych talentów w Terespolu. W rodzinnym mieście nauczył się podstaw, później był trochę samoukiem, a teraz umiejętności szlifuje pod okiem profesjonalistów. – To wszystko dzięki determinacji mamy. To ona mi tę szkołę załatwiła – wyjaśnia chłopak.

Mama Grzegorza, Barbara Szymańska, robi wszystko, co w jej mocy, by syn miał perspektywy na przyszłość. – Kiedy trafił do ośrodka, dyrektor szkoły podstawowej w wystawionej opinii zwrócił uwagę na to, by nie zaprzepaścić jego zdolności. Widzę, że on to kocha, że granie daje mu dużo satysfakcji, uspokaja go, kształtuje charakter i integruje z rówieśnikami. Nie należę do tych rodziców, którzy mają wielkie ambicje i chcą, aby ich dzieci je realizowały. Chcę pomóc spełniać jego marzenia – mówi pani Barbara.

Dlatego co roku stara się w różnych fundacjach i organizacjach pozarządowych o stypendia na dalsze kształcenie muzyczne syna. – Nie jest łatwo zdobyć wsparcie finansowe, ale szukam pomocy, gdzie tylko się da. Dzięki temu na przykład dwa lata temu mogliśmy kupić gitarę akustyczną – wyjaśnia.

Jak tłumaczy, potrzeb jest coraz więcej. Obecnie zbiera fundusze na wyjazd syna na dwutygodniowe kolonie artystyczne, podczas których organizowane są zajęcia z uczestnikami programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „X Factor”, wokalistami, kompozytorami i producentami. To duża szansa dla młodego człowieka. Koszt uczestnictwa wnosi około 2 tys. zł.

– To moje marzenie. Będziemy tam nie tylko się szkolili, ale razem też coś tworzyli i to jest niesamowite – mówi siedemnastolatek. Przed nim egzamin ósmoklasisty. – Wybrałem zawód kucharza, bo bardzo lubię gotować. Chcę zdobyć praktyczne umiejętności. Później planuję zrobić coś związanego z muzyką. Na pewno będę się jej trzymał. To nie podlega dyskusji. Jestem chętny, by dołączyć do jakiegoś zespołu. Napisałem kilka postów w Białej Podlaskiej i Ostrowcu Świętokrzyskim. Zobaczę, czy ktoś się odezwie. Szukam i czekam na reakcję – zdradza.

Pomóż mu rozwijać talent

Profil Grzegorza Szymańskiego znajduje się na platformie Dzieci z Talentem. To unikatowy projekt społeczno-biznesowy, promujący oraz wspierający talenty dzieci i młodzieży w internecie. Ważnym aspektem, który wyróżnia stronę, jest funkcja wsparcia finansowego rozwoju uzdolnień młodych osób.

Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia dla Grzegorza mogą zrobić to anonimowo, wpłacając dowolną kwotę na jego profilu poprzez przycisk "Pomóż wpłacając dowolną kwotę". Aby pozostawić ślad swojej dobroczynności, na profilu Grzegorza można zamieścić własną reklamę, klikając w wybrany wolny baner. Koszt takiej reklamy jest zależny od okresu jej wyświetlania. Pieniądze automatycznie po wpłacie przelewane są na konto rodziców obdarowanego dziecka.

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy