Dwa lata czekali na solary. Gmina Łomazy inwestuje w odnawialne źródła energii

Dwa lata czekali na solary. Gmina Łomazy inwestuje w odnawialne źródła energii

GMINA ŁOMAZY Mieszkańcy gminy dwa lata temu zapisali się na listę oczekujących na kolektory solarne i fotowoltaikę. Wreszcie doczekają się ich montażu. Gmina dostała spore dofinansowanie i jeszcze w tym roku rozpocznie się montaż instalacji.

W rozmowie z "Podlasiakiem" wójt gminy Łomazy przyznaje, że zainteresowanie inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE) było duże i na liście jest 500 gospodarstw domowych. – Najwięcej chętnych, bo aż 330, było na solary, 111 na fotowoltaikę i ponad 20 na piece na biomasę – wylicza Jerzy Czyżewski.

Zapisy prowadzone były dwa lata temu, kiedy gmina wnioskowała o dofinansowanie tej inwestycji. Teraz urzędnicy będą kontaktowali się z rodzinami, które wstępnie wyraziły zainteresowanie OZE, by dopiąć kwestie formalne, co przybliży do montażu poszczególnych instalacji. – Mamy listę rezerwową na wypadek, gdyby ktoś zrezygnował – zapewnia wójt.

Temat OZE będzie również poruszany podczas zebrań sołeckich organizowanych w kwietniu w poszczególnych miejscowościach gminy. Najbliższe odbędą się 15 kwietnia: o godz. 12.30 w świetlicy wiejskiej w Huszczy Drugiej (spotkanie z mieszkańcami Huszczy Pierwszej i Huszczy Drugiej), o godz. 14.30 w remizo-świetlicy w Koszołach (spotkanie z mieszkańcami Koszoł), o godz. 16.30 w świetlicy w Kopytniku (spotkanie z mieszkańcami Kopytnika i Stasiówki), o godz. 18 w świetlicy w Studziance (dla mieszkańców Studzianki) oraz o godz. 19.30 w świetlicy na Bielanach (dla mieszkańców Bielan).

Na realizację zadania przeznaczone będzie 5,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. To niejedyne fundusze, jakie gmina wyda na szeroko pojętą ekologię. Na około 800 tys. zł opiewa projekt wymiany w gminie oświetlenia na ledowe. Wymiana możliwa będzie dzięki udziałowi w projekcie w ramach Doliny Zielawy.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: