Długa kolejka tirów do granicy

Długa kolejka tirów do granicy

POWIAT BIALSKI Rekordowa kolejka tirów do przejścia granicznego w Koroszczynie. W weekend sznur tirów wzdłuż drogi krajowej nr 2 sięgał aż miejscowości Krzesk Królowa-Niwa w województwie mazowieckim. W poniedziałek 17 stycznia na odprawę kierowcy musieli czekać ponad 40 godzin.

Tak długiej kolejki do przejścia w Koroszczynie jeszcze nie było. Najdłuższa kończyła się zazwyczaj na wysokości jednego z hoteli w Międzyrzecu Podlaskim. Jest to ewenement wobec faktu, że przejście graniczne działa na pełnej przepustowości. W niedzielę 16 stycznia około godz. 14 sznur ciężarówek kończył się aż na Mazowszu, w miejscowości Krzesk Królowa Niwa.

W poniedziałek 17 stycznia w kolejce znajdowało się około 1800 ciężarówek. Według informacji przekazanej przez Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie w poniedziałek rano, czas oczekiwania na odprawę wynosił około 45 godzin. O godz. 11 trochę się wydłużył, do 48 godzin. Ale oczywiście są to czasy orientacyjne. Ostatniej doby, z niedzieli na poniedziałek, w obu kierunkach odprawiono w Koroszczynie aż 999 ciężarówek.

– To jest bardzo duża liczba odpraw. Te dane pokazują, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej dokładają wszelkich starań, by utrudnienia na przejściach granicznych były jak najmniej dotkliwe dla kierowców. Na poszczególnych zmianach zapewniona jest pełna obsada kadrowa, jesteśmy też w stałym kontakcie ze służbami granicznymi Białorusi. Jednak bardzo duży ruch towarowy – znacznie wyższy niż możliwości przepustowe przejść, w tym przejścia w Koroszczynie – nie pozwala na szybkie rozładowanie kolejek pojazdów oczekujących na odprawę. Nastąpiło spiętrzenie ruchu i drastyczny wzrost odpraw towarowych po w miarę spokojnym okresie, jakim był koniec roku 2021 i pierwsze dni stycznia 2022 r. Wtedy na przejściach zazwyczaj obserwujemy mniejszą liczbę ciężarówek – informuje Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

W związku z kolejką ciężarówek oczekujących na możliwość wjazdu na przejście graniczne w Koroszczynie, która sięga obecnie około 55 kilometrów, kierowcy podróżujący drogą krajową K-2 powinni zachować szczególną ostrożność. – Nad bezpieczeństwem zarówno kierowców samochodów ciężarowych, które ustawione są na poboczu drogi krajowej, jak też pozostałych podróżnych czuwają patrole policji. Funkcjonariusze dbają o drożność drogi i możliwość bezpiecznego przejazdu. Jeżeli jest to konieczne dyscyplinują kierowców do przestrzegania obowiązujących przepisów. Dodatkowo została wyznaczona również strefa buforowa. Sięga ona od miejscowości Styrzyniec do miejscowości Hola, a więc obejmuje obwodnicę Białej Podlaskiej. Na tym odcinku drogi krajowej nie mogą ustawiać się ciężarówki. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, że chwilowo mogą pojawić się utrudnienia na drodze, ale policjanci czuwają nad tym, żeby ruch pojazdów odbywał się płynnie – informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

AKTUALIZACJA: według informacji przekazanej przez policję kolejka ciężarówek znacznie się skróciła, aktualnie (godz. 14.30) sięga miejscowości Hola.

(…)

Więcej na ten temat we wtorek 18 stycznia papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy