Dialog wciąż jest potrzebny

Dialog wciąż jest potrzebny

Gości podczas XIII Centrum Dialogu przywitali Małgorzata Nikolska oraz Janusz Matusiak z klubu Rotary

BIAŁA PODLASKA Za nami XIII Centrum Dialogu organizowane przez bialski klub Rotary. Spotkanie zorganizowane 26 października było okazją do rozmów o skutkach transformacji.

Centrum Dialogu to wydarzenie, które idealnie wpisuje się w idee promowane przez organizatora tego wydarzenia. – Działalność w klubie Rotary to służba na rzecz osób, które potrzebują pomocy. Pomagamy ludziom chorym, pokrzywdzonym przez los, źle sytuowanym. Ale naszym celem jest także szerzenie pokoju na świecie. Podstawą Centrum Dialogu jest spokojna rozmowa o ważnych, nurtujących sprawach. A przybliżają nam je eksperci, osoby zasłużone, z tytułami, specjaliści z różnych dziedzin – mówi Małgorzata Nikolska, prezydent klubu Rotary Biała Podlaska.

I tych rzeczywiście nie zabrakło. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, prowadząca własną audycję w radiowej Trójce oraz Andrzej Friszke, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Oprócz naukowców nie zabrakło też działaczy, zawitał do Białej Podlaskiej m.in. Zbigniew Janas, znany działacz opozycji i Solidarności, poseł kilku kadencji. Taki skład zapewnił wielostronny obraz

Spotkanie poprowadził od lat związany z bialskim klubem Rotary Wawrzyniec Konarski, który jest rektorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. – Trzeba rozmawiać. To z czym mamy teraz coraz częściej do czynienia to mowa nienawiści, coraz bardziej rozprzestrzeniający się hejt. Nasze centra dialogu dlatego są tak oryginalne, bo specjaliści, którzy tu przyjeżdżają są gwarantem, że dyskusja będzie się odbywać na dobrym poziomie. Żyjemy bowiem w czasach, gdzie łatwo kogoś skrytykować a trudniej się bronić – mówi Konarski.

Spotkanie jest otwarte dla mieszkańców miasta i regionu i oprócz przygotowanych prelekcji i dyskusji było także okazją do podpisania umowy między rektorem Wawrzyńcem Konarskim a Anną Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat. Ma to pomóc obu stronom w realizacji wzajemnych celów i misji poprzez korzystanie z potencjału.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy