Litwiniuk wygrał w sądzie. Miasto bez nadwyżki

Litwiniuk wygrał w sądzie. Miasto bez nadwyżki
fot. archiwum

Wyrok nie jest sprzyjający dla Dariusza Stefaniuka, który jeszcze w środę przed ogłoszeniem wyroku, uważał, że wygrał...

Dziś zapadł wyrok w sprawie kolportowanych przez prezydenta Dariusza Stefaniuka w materiałach wyborczych informacji o tym, że miasto ma ponad 38 mln zł nadwyżki budżetowej. Michał Litwiniuk oskarżył go o kłamstwo, bowiem są to jego zdaniem niewykorzystane środki a nie nadwyżka. Sąd przyznał rację Litwiniukowi. 

W minioną środę, choć wyrok w sprawie jeszcze nie zapadł, Dariusz Stefaniuk poinformował, że jego konkurent w wyborach samorządowych przegrał.

"Sąd Okręgowy w Lublinie odrzucił w całości złożony w trybie wyborczym wniosek Michała Litwiniuka. Kandydat na prezydenta Białej Podlaskiej domagał się sprostowania i zaprzestania rozpowszechniania informacji o dobrych wynikach finansowych miasta Biała Podlaska. Sędziowie nie badali nawet treści wniosku, okazało się bowiem, że Michał Litwiniuk wystąpił z roszczeniami w nieprawidłowy z punktu widzenia prawa sposób" - napisał w komunikacie prasowym.

Dokumentu, który by to potwierdzał jednak nie podał. Zdążył już jednak na swoim profilu facebookowym oraz w sprzyjającym mu Tygodniku Podlaskim, który ukazał się 2 listopada i od rana był rozdawany m.in. na przystankach autobusowych, wyprzedzając sąd poinformował, że sprawę wygrał.

Tymczasem Michał Litwiniuk w środę 31 października poinformował, że wyrok w sprawie zapadnie 24 godziny po złożeniu sprawy, a ze względu na przypadające na 1 listopada święto, będzie to więc 2 listopada. I rzeczywiście dziś wyrok zapadł. Nie jest on jednak korzystny dla Dariusza Stefaniuka, bowiem okazało się, że rozpowszechniane przez niego informacje nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Wśród dowodów, jakie zostały przedstawione w sądzie była wieloletnia prognoza finansowa, gdzie pod punktem "nadwyżka budżetowa" widnieje kwota O zł, a przytaczane często 38 mln zł to jak się okazuje... niewykorzystane środki. Potwierdziła to zapytana przez radnych, skarbnik informując, że formułowany przez prezydenta skrót myślowy "nadwyżka budżetowa" to w rzeczywistości "niewykorzystane środki", bo takiej nadwyżki miasto nie posiada.

Sąd Okręgowy w Lublinie wyrokiem z 2 listopada zakazanie Pełnomocnikowi Wyborczemu Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość rozpowszechniania nieprawdziwych informacji jakoby Gmina Miejska Biała Podlaska posiadała w 2018 roku rekordową nadwyżkę w wysokości 38.000.000 zł; zakazanie Komitetowi Wyborczemu Prawo i Sprawiedliwość rozpowszechniania nieprawdziwych informacji jakoby Gmina Miejska Biała Podlaska posiadała w 2018 roku rekordową nadwyżkę w wysokości 38.000.000 zł oraz nakazanie Pełnomocnikowi Wyborczemu Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość sprostowania nieprawdziwych informacji poprzez złożenie oświadczenia w serwisie internetowym www.bp24.pl przez okres w godzinę od uprawomocnienia się niniejszego postanowienia do dnia 2 listopada 2018 roku do godziny 23:55 o następującej treści: „Pełnomocnik Wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, że zawarte w materiałach wyborczych KW Prawo i Sprawiedliwość
informacje jakoby Gmina Miejska Biała Podlaska posiadała w 2018 roku rekordową nadwyżkę w wysokości 38.000.000 zł są nieprawdziwe. Gmina Miejska Biała Podlaska nie posiada nadwyżki
budżetowej.”

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy