Dariusz Kowaluk – olimpijczyk od 400 boleści

Dariusz Kowaluk – olimpijczyk od 400 boleści
fot. archiwum

SPORT 23 lipca w Tokio rozpoczną się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Nasz region będzie miał w nich swojego przedstawiciela. Do stolicy Japonii poleciał w sobotę lekkoatleta Dariusz Kowaluk, w latach 2010-2015 zawodnik MKS Żak Biała Podlaska, obecnie AZS-AWF Warszawa. Przewidziany jest do startu w męskiej lub mieszanej sztafecie 4×400 m.

Dotychczas z południowego Podlasia w igrzyskach olimpijskich uczestniczyło pięciu sportowców i można ich podzielić na dwie grupy. Trzech z nich nie pochodziło z naszego regionu, ale uczestniczyło w najbardziej prestiżowej sportowej imprezie w barwach AZS-AWF Biała Podlaska.

Mowa tu o Olgierdzie Stańskim, który rzucał dyskiem w Sydney w 2000 r. oraz dwóch olimpijczykach z Londynu (2012 r.) – gimnastyku Romanie Kuleszy i dyskobolu Przemysławie Czajkowskim. W grupie tej znajdowałaby się także gimnastyczka sportowa Joanna Skowrońska, ale tuż przed startem, podczas sesji treningowej igrzysk w Atenach (2004 r.) doznała złamania jednego ze stawów w okolicy kręgosłupa, wskutek czego opuściła salę gimnastyczną w kołnierzu usztywniającym i w zawodach nie uczestniczyła.

Drugą grupę tworzą urodzeni na Podlasiu sportowcy. Pierwszym w historii był dziś 72-letni Jerzy Homziuk z Międzyrzeca Podlaskiego, wychowanek miejscowego Huraganu, który w barwach MKS-AZS Warszawa skakał w dal w Monachium w 1972 r.

Drugi to pochodzący z Nowego Pawłowa a od wielu lat mieszkaniec Komarna Marian Gryglas, który dostąpił zaszczytu reprezentowania Polski podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Barcelonie, w wyciskaniu sztangi leżąc. Do nich za kilkanaście dni może w Tokio dołączyć pochodzący z Komarówki Podlaskiej Dariusz Kowaluk.

Więcej w papierowym wydaniu z 20 lipca oraz na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: