Czy Dariusz Stefaniuk załatwiał pracę?

Czy Dariusz Stefaniuk załatwiał pracę?

 

BIAŁA PODLASKA Poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) w czasach, gdy był jeszcze prezydentem Białej Podlaskiej, miał wpływać na awans swojej siostry w bialskim oddziale Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz polecać tam do pracy inne osoby. – Nie miałem i nie mam wpływu na proces rekrutacji w GITD – tłumaczy się polityk. A tymczasem również żona Stefaniuka otrzymała nową posadę. Od października jest członkiem w kolejnej Radzie Nadzorczej.

Wydział zamiejscowy GITD działa w Białej Podlaskiej od września 2017 r. Oddział został ulokowany w biurowcu Zakładu Gospodarki Lokalowej przy ulicy Brzeskiej. Dariusz Stefaniuk, ówczesny prezydent Białej Podlaskiej, niejednokrotnie chwalił się, że to jego i senatora Grzegorza Biereckiego zabiegi oraz dobra współpraca z rządem doprowadziły do tego, że w mieście powstało takie biuro. Na każdym kroku podkreślał, że dzięki temu stworzono tak potrzebne w mieście miejsca pracy. Wtedy wskaźnik bezrobocia sięgał tutaj ponad 11 proc.

Praca dla siostry

O pracę w bialskim wydziale GITD wcale nie było łatwo. Podczas uroczystego otwarcia biura Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego, podkreślał, że zainteresowanie było ogromne. – Na 20 miejsc było ponad 350 chętnych. Mogliśmy wybrać najlepszych, to głównie osoby z wyższym wykształceniem – mówił we wrześniu 2017 r. szef GITD.

To właśnie w 2017 r. w bialskim oddziale GITD pracę znalazła także siostra posła (wówczas jeszcze prezydenta miasta) Dariusza Stefaniuka. Na swoim profilu na Facebooku wciąż informuje, że jest właścicielką sklepu, ale też eksponuje zdjęcia w towarzystwie m.in. pary prezydenckiej – Andrzeja i Agaty Dudy – oraz byłego wojewody lubelskiego, a obecnie posła PiS Przemysława Czarnka. Siostra Stefaniuka w bialskim wydziale GITD zaczynała od stanowiska referendarza ds. postępowań administracyjnych BEPO. Ale już wkrótce, bo w 2019 roku, awansowała. – Pani (…) od 2019 r. jest zatrudniona na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału – informuje biuro prasowe GITD.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, awans odbył się dopiero po tym, jak w 2019 r. stanowisko naczelnika straciła Katarzyna Pawlak. – W 2017 r. doszło do spotkania pomiędzy mną a ówczesnym prezydentem miasta, który dziś jest posłem. Podczas wizyty Dariusz Stefaniuk zasugerował mi, że jego siostra powinna otrzymać stanowisko mojego zastępcy. Poinformowałam o tym swojego bezpośredniego przełożonego, czyli dyrektora biura. W informacji zwrotnej otrzymałam polecenie o konieczności postępowania zgodnie z procedurami oraz zasadami etyki służby cywilnej – mówi w wywiadzie dla portalu Interia.pl Katarzyna Pawlak, była naczelnik wydziału GITD w Białej Podlaskiej. Wyjaśnia, że podjęła wtedy autonomiczną decyzję i na stanowisko swojego zastępcy wskazała inną pracownicę. W artykule portalu Pawlak dodaje, że awanse siostry posła miały też inne konsekwencje. Odwołano ze stanowiska dyrektora Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej (BKOE) Cezarego Jurkowskiego. On nie tylko poparł mój wybór, ale stanął w mojej obronie. Odwołano go po tym, jak zwrócił się do władz GITD o okazanie pism, które mnie szkalują. Chciał, zgodnie z procedurami, zbadać i wyjaśnić sprawę – opowiada.

Gdy w 2019 r. przeprowadzono zmianę struktury GITD i stanowisko naczelnika bialskiego wydziału przeniesiono do Warszawy, Pawlak straciła robotę. A siostra posła awansowała na funkcję zastępcy naczelnika, pozostając na miejscu, czyli w Białej Podlaskiej, gdzie jest najważniejszym urzędnikiem placówki GITD.

Portal Interia.pl dotarł do szokujących ustaleń, że za awansem zawodowym kobiety miał stać jej brat, ówczesny prezydent Białej Podlaskiej, a obecnie poseł PiS Dariusz Stefaniuk. Interia.pl przywołuje rozmowę z jednym z urzędników z Białej Podlaskiej: „Od razu pojawiły się naciski polityczne. Miała zostać naczelnikiem albo zastępcą naczelnika, ale nie było zgody szefa naszej komórki. (…) Żeby (…) objęła stanowisko, potrzeba było zmiany regulaminu wewnętrznego, trzech lat i konfliktu dotyczącego personaliów w jednostce”.

Ponadto Interia.pl donosi, że jest w posiadaniu materiałów, które wskazują, że podczas rozmów z urzędnikami w latach 2017-2018 Dariusz Stefaniuk polecał do pracy w bialskim wydziale GITD różne osoby.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Podlasianin z 8 grudnia.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: