Czas na rower – szukamy okazji, stawiamy na bezpieczeństwo

Czas na rower – szukamy okazji, stawiamy na bezpieczeństwo
fot. Pixabay

Zmienił się model zakupu rowerów przez Polaków – teraz chętniej poszukujemy okazji czy dodatkowych akcesoriów. Inwestujemy też w rowery elektryczne¹. Potwierdzają to dane OLX – w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku, na długo przed szczytem sezonu, na ogłoszenia w kategorii rowery odpowiedziało blisko 180 tys. użytkowników.

Rower – dla sportu i do transportu

Jazda rowerem stała się w Polsce bardzo powszechna, chociaż tylko 18% osób traktuje ją jako alternatywny środek transportu. Dla zdecydowanej większości (61%) jazda rowerem to przede wszystkim sport². Z drugiej jednak strony, jak wynika z wywiadów przeprowadzonych dla Statista Consumer Insights, aż 36% ankietowanych Polaków, deklaruje, że przynajmniej dwa razy w tygodniu korzysta z roweru, aby dotrzeć do wybranego celu.

Dane te pokazują, że rowerowa transformacja trwa, a jednym z jej przejawów jest rosnące zainteresowanie rowerami elektrycznymi, stanowiącymi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć jazdę samochodem. Spodziewać się też można, że to elektryki będą w najbliższych latach jej kołem zamachowym. Przewiduje się, że rynek tego typu jednośladów wygeneruje około 51,78 miliarda dolarów przychodu do 2029 roku³.

Potwierdzeniem tego trendu są dane platformy OLX. W 2023 roku liczba ogłoszeń w kategorii „Rowery” wzrosła o 31% względem roku poprzedniego i aż o 74% względem roku 2021.

Kupujemy rowery i inwestujemy w akcesoria

Utrzymujące się zainteresowanie rowerami widać na OLX. W styczniu i lutym serwis zanotował znaczące ożywienie ogłoszeniami w kategorii rowery – o 13,5% wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego i o 23% w stosunku do roku 2022.

Równocześnie rośnie liczba osób zainteresowanych kupnem akcesoriów rowerowych. W zeszłym roku wśród najczęściej poszukiwanych na OLX znalazły się: kaski, ochraniacze czy dodatkowe oświetlenie. Użytkownicy OLX poszukiwali również sprzętu zamiennego, odzieży, ale też zabezpieczeń uniemożliwiających kradzież. Popyt na akcesoria nakręca oczywiście ich podaż. W samym tylko 2023 roku prywatni i biznesowi użytkownicy OLX dodali w kategorii osprzęt i akcesoria blisko 2 miliony ogłoszeń, co stanowi 35% wzrost w ujęciu rok do roku.

– Jazda rowerem przestała być chwilową modą, staje się trendem, który jest wyrazem naszego świadomego stylu życia. Sprzyjają mu niewątpliwie regulacje prawne, działania samorządów, rosnące koszty użytkowania samochodów i nasza rosnąca świadomość ekologiczna. Ale warto pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem liczby rowerzystów na drogach zwiększa się ryzyko ewentualnych kolizji z ich udziałem. Dlatego też, planując zakup roweru, czy też robiąc jego przegląd przed sezonem, warto dokładnie sprawdzić, czy nasze wyposażenie gwarantujące bezpieczną jazdę jest kompletne – mówi Paweł Starościak z OLX.

Zainteresowanie rowerami oraz akcesoriami i osprzętem na OLX zapowiada dobry sezon dla sprzedawców. Spodziewać się jednak można, że kupujący będą chętniej poszukiwali okazji cenowych, np. tańszych, pochodzących z poprzednich sezonów modeli rowerów. Znaczący udział w tym „torcie” będzie miała również sprzedaż wszelkiego typu akcesoriów, zarówno tych gwarantujących bezpieczeństwo jazdy, jak i jej komfort. Spodziewać się też można, że w kategorii tej jeszcze wyraźniej zaznaczy swoją obecność trend re-commerce (handel używanymi produktami), który dotyczył będzie zarówno całych rowerów, osprzętu, jak i części zamiennych.

¹ https://www.statista.com/statistics/561413/bicycle-sales-in-the-european-union-eu-28/

² https://www.ipsos.com/pl-pl/polska-rowerami-stoi

³ https://www.statista.com/statistics/674381/size-global-market-electric-bicycles/

źródło informacji: OLX

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy