Czas na luzowanie obostrzeń. Co się zmieni?

Czas na luzowanie obostrzeń. Co się zmieni?

ZDROWIE Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia i premiera ogłoszone został podany harmonogram luzowania obowiązujących obecnie obostrzeń. Pierwsze z nich wchodzić będą w życie już 1 maja.

 

Właśnie od 1 maja możliwe będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu oraz w krytych obiektach i basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Od 4 maja wróci natomiast dostępność instytucji kultury a więc otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Otwarte będą także sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe. Zmniejszą się obostrzenia w miejscach kultu religijnego. Do szkół, już nie w systemie hybrydowym a w pełnym zakresie, wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Kolejne luzowania planowane są od 8 maja. Można będzie już korzystać z usług hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a ich obłożenie będzie mogło sięgać 50 proc. Wciąż nie będzie mogła działać w tych obiektach strefa gastronomiczna i wellness&SPA.

Już od 15 maja, na co bardzo oczekiwała branża gastronomiczna, dostępne będą ogródki przy lokalach. Wróci możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu (obłożenie max 50 proc.). Okolicznościowe imprezy rodzinne będą mogły się odbywać na zewnątrz do 25 osób. Od 15 maja do szkół wrócą także uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół ponadgimnazjalnych, ale dzieci będą uczyć się w systemie hybrydowym. Wróci możliwość organziacji wydarzeń sportowych na świeżym powietrzu z udziałem 25 proc. publiczności.

Najwięcej luzowań obostrzeń wejdzie w życie natomiast 29 maja. Gastronomia wewnętrzna będzie dozwolona właśnie od tego dnia, jednak obłożenie będzie mogło być maksymalnie 50 proc. Imprezy i wydarzenia okolicznościowe będą się mogły odbywać także wewnątrz, ale jedynie do 50 osób. Będzie już można wybrać się do kina czy teatru, dostępnych będzie połowa miejsc. Nauka stacjonarna od 29 maja odbywać się będzie już nie hybrydowo, a w systemie ciągłym. Jeśli chodzi o sport to przy obłożeniu 50 proc. dostępne będą obiekty sportowe, baseny, siłownie, kluby fitness i solaria.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: