Coraz popularniejsze klasy wojskowe w liceach

Coraz popularniejsze klasy wojskowe w liceach

BIAŁA PODLASKA Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II zachęca do wybierania klas Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW). Funkcjonują one w liceach prowadzonych przez PSW w Białej Podlaskiej i Terespolu, i cieszą się dużym zainteresowaniem. 

W Akademickich Liceach Ogólnokształcących w Białej Podlaskiej i Terespolu we wrześniu 2020 r. rozpoczęły działalność klasy OPW. Młodzież oraz kadra mogą liczyć na wsparcie ze strony doświadczonych mundurowych. 18. Dywizja Zmechanizowana ma status jednostki patronackiej i wspiera proces kształcenia podczas zajęć praktycznych.

Oba licea realizowały już wcześniej bogaty program przygotowania wojskowego w klasach mundurowych i aby znaleźć się w elitarnej grupie 130 klas OPW w Polsce, musiały spełnić wiele wymagań, m.in. wykazać się dorobkiem w zakresie działalności proobronnej czy zapewnić kadrę do edukacji wojskowej. Elżbieta Zaremba, dyrektor ALO w Białej Podlaskiej podkreśla, że program tych klas jest bardzo bogaty. – Został stworzony system wsparcia finansowego szkół jeśli chodzi o wyposażenie w specjalistyczny sprzęt, umundurowanie uczniów oraz szkolenie, a także przyznano nam patronackie jednostki wojskowe, w których nasi uczniowie odbywają szkolenie praktyczne i obozy wojskowe. Absolwenci tych klas mają zagwarantowane przywileje w ubieganiu się do służby wojskowej i na studia wojskowe – zaznacza Zaremba.

Cały artykuł przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 19 na: eprasa.pl

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy