Co z obostrzeniami? Możliwe duże luzowanie od 4 maja

Co z obostrzeniami? Możliwe duże luzowanie od 4 maja

„Zaproponowałem, by w odpowiednim reżimie sanitarnym od 4 V m. in. w pełni otworzyć handel detaliczny, ogródki przy obiektach gastronomicznych, 50% miejsc w hotelach, kluby fitness i inne usługi” – taką informację podał na Twitterze wiceminister Jarosław Gowin. Oznaczałoby to znaczące odmrożenie, pierwsze tak daleko idące od października ubiegłego roku.

Warto przypomnieć, że obecnie zamknięte są siłownie, baseny, muzea, hotele, galerie handlowe oraz duża część sklepów wielkopowierzchniowych. W szkołach hybrydowo uczą się wyłącznie uczniowie klas 1-3. Ponadto dodatkowe obostrzenia obowiązują jeszcze w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.

Plan na zdejmowanie obostrzeń

Jako, że mamy za sobą trzecią falę pandemii koronawirusa, coraz bardziej realne są daleko idące odmrożenia. We wtorek 27 kwietnia pojawiło się tylko 5709 nowych zakażeń. Ponadto pierwszą dawką szczepionki zaszczepiono już ponad 10 milionów obywateli, co jest pozytywnym wskaźnikiem w kwestii spowolnienia pandemii koronawirusa.

Mimo wszystko Adam Niedzielski dotychczas stopował społeczne oczekiwania. W rozmowie z Radiem Zet zapowiedział, że najbliższe otworzenia są galerie handlowe, a na samym końcu ma pozwolić się otworzenie restauracji i branży fitness. Jednak ostrzegał też, że pomimo szczepień może dojść do czwartej fali koronawirusa, która jednak ma być dużo lżejsza niż trzecia.

Później minister zdrowia trochę poluźnił swoje stanowisko – Możemy się spodziewać, że w maju oprócz edukacji wróci bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy – mówił. Zapowiedział również, że nie ma możliwości, żeby poszczególne usługi były otwierane wyłącznie dla osób zaszczepionych. Obiekty mają być otwierane dla wszystkich, bez żadnych wyjątków.

Następnie zapowiedzi Adama Niedzielskiego potwierdziła cytowana wyżej wypowiedź ministra Gowina.

Ogłoszenie zmian

Konferencja co do zmian ma odbyć się 28 kwietnia, godzina jest nieznana. Są różne spekulacje co do proponowanych przez rząd odmrożeń, bez względu na wypowiedzi ministrów.

Radio RMF sugeruje, że limit osób ćwiczących na świeżym powietrzu zostanie zwiększony z 25 do 50 osób. Ponadto rząd ponoć chce pozwolić na organizację drobnych festiwali. Te zmiany mają obowiązywać od początku maja. Z kolei po majówce jest możliwe zniesienie regionalizacji obostrzeń. Mówi się też o zezwoleniu na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w pomieszczeniach zamkniętych. Istnieje też możliwość, że do otwarcia reszty obiektów, np. gastronomii, dojdzie później niż zakomunikował Jarosław Gowin.

Istnieje też szansa na powolny powrót branży weselnej. Minister Adam Niedzielski we wspomnianej rozmowie z Radiem Zet zapowiedział, iż od maja możliwa będzie organizacja wesel dla maksymalnie 25 osób. Jednak dokładny termin tej, jak i każdej innej zmiany, jest jeszcze nieznany.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: