Chodziński zdecydował: Haidar przestaje być ordynatorem

Chodziński zdecydował: Haidar przestaje być ordynatorem
fot. archiwum

Haidar przestaje być ordynatorem

BIAŁA PODLASKA Ordynator bialskiej neonatologii Riad Haidar tylko do końca roku będzie leczył narodzone przedwcześnie dzieci. Tuż przed zamknięciem tego wydania tygodnika otrzymaliśmy informację, że Adam Chodziński, od niedawna dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, nie przedłużył Haidarowi wygasającej z końcem 2019 roku umowy na kierowanie oddziałem neonatologii.

Adam Chodziński został dyrektorem WSzS w Białej Podlaskiej zaledwie trzy miesiące temu, a już zdążył pozbawić wcześniaki najlepszego eksperta neonatologa w tej części Polski. Riad Haidar to lekarz z 40-letnim stażem, który od podstaw stworzył i od samego początku kierował bialską neonatologią. Całe swoje zawodowe życie związał z leczeniem noworodków. Przez ten czas wraz z personelem oddziału neonatologii uratował tysiące dzieci, które przyszły na świat przed planowanym terminem lub z poważnymi dolegliwościami. Powitał na tym świecie setki bliźniąt, a nawet trojaczki. Na organizowany od lat w bialskim szpitalu Dzień Wcześniaka bardzo licznie przybywają wdzięczni rodzice.

Czy to decyzja polityczna?

– To decyzja zupełnie dla mnie niezrozumiała. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie – komentuje lekarz.

Poza pracą w szpitalu, Haidar od lat związany jest z działalnością społeczną i charytatywną. Nie jest tajemnicą, że było to solą w oku działaczy Zjednoczonej Prawicy, w tym Chodzińskiego i Stefaniuka. Haidar kilkakrotnie był szefem bialskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zresztą będzie nim także podczas styczniowego finału, który może okazać się rekordowym pod względem zebranych pieniędzy – zgłosiło się bowiem aż ponad 500 wolontariuszy. Pracę na oddziale umiejętnie łączył z działalnością charytatywną, a efekty tego widać gołym okiem.

Zaangażowanie w zbiórki WOŚP miało także pozytywne efekty dla bialskiego szpitala. Neonatologia niemal w całości wyposażona jest w sprzęt od fundacji Jurka Owsiaka. Są to m.in. nowoczesne inkubatory czy kardiomonitory. Wyposażenie dzięki wsparciu Orkiestry otrzymał także otwarty wiosną 2017 roku Domowy Szpital.

Więcej w wydaniu papierowym "Podlasianina" i na www.e-prasa.pl.

Stanosiwsko WSzS w Białej Podlaskiej w sprawie doktora Riada Haidara:

Lek. Riad Haidar udziela świadczeń oraz pełni funkcję lekarza kierującego oddziałem w oparciu o umowę kontraktową w wyniku konkursu na czas określony, która wygasa 31 grudnia 2019r. Panu Doktorowi podczas rozmowy z Dyrektorem zaproponowano dalszą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej na udzielanie świadczeń w Oddziale Neonatologicznym. Przekazano jednostronnie podpisaną umowę dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. W czasie najbliższych miesięcy zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko lekarza kierującego oddziałem. Na ten okres zostanie powołany pełniący obowiązki. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest otwarty na dalszą współpracę z lek. Riadem Haidarem i oczekuje na zwrot przekazanej umowy współpracy sporządzonej 24.12.2019r.

 

Stanowisko Jurka Owsiaka, szefa WOŚP w Białej Podlaskiej:

Dotarła do nas do Fundacji informacja, iż dr Riad Haidar, dotychczasowy Ordynator Oddział Neonatologiczny im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pańskim szpitalu, od Nowego Roku nie będzie już kierował tym oddziałem.

● Panie Dyrektorze, skąd taka decyzja? Raid Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie.
Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii! Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów. Oddział pracuje i leczy na najwyższym światowym poziomie co było wielokrotnie doceniane, zresztą nie tylko w Polsce.

● Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, widząc doskonale efekty pracy bialskiego oddziału, nigdy nie odmawiała mu wsparcia w postaci najnowocześniejszych urządzeń (https://www.wosp.org.pl/medycyna/sprzet/przekazany-sprzet). Pracuje w nim sprzęt od WOŚP wartości 2,9 mln PLN i stanowi on podstawę nowoczesnego wyposażenia oddziału. Są to nowoczesne inkubatory, ultrasonografy, stanowiska do resuscytacji, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodków, respiratory, lampy do fototerapii czy leżanki dla rodziców. Długo by wymieniać. Wielokrotnie jednak odwiedzaliśmy bialski oddział, widzieliśmy jak fantastyczny użytek z darów Fundacji robią zatrudnieni tam specjaliści pod wodzą dr Haidara i zawsze stawialiśmy ten właśnie oddział za wzór wielu innym placówkom w Polsce. Nie bez powodu oddział ten nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (https://www.wosp.org.pl/medycy…/lekarze-o-wosp/oddzialy-wosp), doceniliśmy w ten sposób jego profesjonalizm i światowy poziom.

● Panie Dyrektorze, publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce przeżywa dziś zapaść. Brakuje w polskich szpitalach 70 tysięcy lekarzy, co w wielu miejscach jest przyczyną zamykania lub zawieszania oddziałów szpitalnych. Czy naprawę stać Pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra Pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów?

● Stanowczo oświadczamy - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uznaje tę decyzję za fatalną dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów. Panie Dyrektorze, oczekujemy pilnej odpowiedzi na najprostsze pytanie – dlaczego?

Jurek Owsiak & Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: