Chciała sprzedać kanapę, straciła pieniądze

Chciała sprzedać kanapę, straciła pieniądze

Niemal 1300 złotych straciła mieszkanka gminy Piszczac podczas sprzedaży kanapy na jednym z portali ogłoszeniowych. Pokrzywdzona, otrzymała od rzekomego nabywcy link, który miał przenieść ją do strony z płatnością za wystawiony towar. Niestety, gdy w niego kliknęła podając swoje dane oszust wypłacił gotówkę z jej konta.

W miniony piątek do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka gminy Piszczac, która padła ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży skórzaną kanapę. Krótko po wystawieniu skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Szczegóły ewentualnej transakcji ustalane były za pomocą komunikatora internetowego.

– W trakcie korespondencji sprawca zaproponował, że to on zajmie się załatwieniem kuriera i przygotowaniem wysyłki. Jedyne co miała zrobić sprzedająca to kliknąć w otrzymany link i wprowadzić dane, aby otrzymać opłatę za towar. Pokrzywdzona otrzymała jeszcze wiadomość z grafiką przypominającą stronę firmy kurierskiej, gdzie była również instrukcja jak ma działać wysyłka i generowanie linku -informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej policji w Białej Podlaskiej.

Kobieta kliknęła w przesłany link i wypełniła formularz z danymi. Potwierdzała też otrzymane z banku kody. Pozwoliło to oszustom przechwycić dane logowania do bankowości elektronicznej i uzyskanie dostępu do rachunku pokrzywdzonej. W efekcie z jej konta została wypłacona kwota niemal 1300 złotych. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że została oszukana sprawę zgłosiła organom ścigania. Policjanci wyjaśniają okoliczności i poszukują sprawcy.

Policja apeluje o ostrożność w Internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętajmy, że linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy