Ceramika Radziwiłłów odnaleziona pod ziemią

Ceramika Radziwiłłów odnaleziona pod ziemią
fot. UM Biała Podlaska

BIAŁA PODLASKA W założeniu zamkowo-parkowym Radziwiłłów trwają prace archeologiczne, dzięki którym wzbogacamy wiedzę o historię i zwyczaje rodu Radziwiłłów.

Ziemia po raz kolejny odsłoniła ciekawe elementy z historii rodu Radziwiłłów. Tym razem są to fragmenty przepięknej armatki wiwatówki pochodzącej prawdopodobnie z czasów Hieronima Floriana Radziwiłła. To także elementy unikatowej ceramiki z manufaktury Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia podkreśla, że zarówno pozłacana, pięknie ornamentowana armata, jak i bogato zdobiona ceramika czy kafle dowodzą, jakie znaczenie miała bialska rezydencja jednego z najbogatszych rodów Europy tamtych czasów.
– Na jednym z wykopanych elementów ceramiki widnieje charakterystyczna dla bialskiej manufaktury literka „B”. Specjaliści kontynuują prace, codziennie odkrywając nową historię Radziwiłłów i naszego miasta. Bialska Perła odzyskuje swój blask. Mamy wielkie powody do dumy – komentuje prezydent Michał Litwiniuk.
Prace rewitalizacyjne w parku Radziwiłłowskim prowadzi obecnie firm PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: