Celnicy odstraszają nam klientów!

Celnicy odstraszają nam klientów!

POWIAT BIALSKI Właściciele sklepów z Białej Podlaskiej i Terespola alarmują, że w maju zwiększyła się liczba odmów potwierdzenia dokumentów tax free dla klientów z Białorusi. Tracą na tym lokalne firmy, które i tak są w dramatycznej sytuacji. – To jest nóż w plecy. Przez te działania podróżni ze wschodu nie chcą u nas kupować, a i tak jest ich niewielu – oburza się bialski przedsiębiorca.

Przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej i Terespola zajmujący się handlem są załamani, bo z powodu epidemii koronawirusa i sytuacji politycznej na Białorusi w ostatnich miesiącach na zakupy przyjeżdża coraz mniej naszych sąsiadów zza Buga. To oznacza spadek obrotów. Ale to nie koniec problemów. Nowym, zaserwowanym przez celników z Oddziału Celno-Drogowego w Terespolu, jest coraz większa liczba odmów potwierdzenia dokumentów tax free, uprawniających do zwrotu podatku VAT na produkty zakupione przez klientów z Białorusi.

O podobnej sytuacji pisaliśmy półtora roku temu. – Znowu zaczęli anulować VAT. Wcześniej, po waszej interwencji i opisaniu sytuacji, uspokoili się, teraz znowu jest to samo. Przez te działania podróżni nie chcą u nas kupować, a i tak jest ich niewielu – mówi ze łzami w oczach jeden z bialskich przedsiębiorców. Poprosił nas o pomoc, bo kondycja finansowa jego sklepu jest dramatyczna. Poważnie rozważa zamknięcie biznesu, bo z tego, co sprzeda, nie jest w stanie zarobić nawet na opłacenie ZUS-u. Klienci z Białorusi stanowili 90 proc. osób robiących zakupy w jego firmie. – W ostatnim roku dochody spadły mi o 80 proc., a to jest jedyne źródło dochodu mojej rodziny. Tarczę dostałem tylko przez pierwsze trzy miesiące w 2020 r., i to wszystko. Z żoną płacimy prawie 3 tys. zł ZUS-u. Z racji pandemii i tak sporo prywatnych firm się pozamykało, a teraz dostajemy nóż w plecy z drugiej strony. Proszę o pomoc, bo zamiast myśleć, jak przetrwać, wprowadzać innowacje, to muszę się martwić, bo celnik odrzuca VAT – opowiada. (…)

Z czego wynika ta raptowna różnica? – Badanie odpraw towarów deklarowanych do procedury tax free wykazało, że ustalona grupa osób wywozi towary w ilości oraz z częstotliwością nie wskazującą na przeznaczenie na własny użytek. Taki wywóz towarów jest niezgodny z przeznaczeniem procedury „Zwrot VAT dla podróżnych”. Dlatego najczęstszą przyczyną odmów potwierdzenia dokumentów tax free jest wywóz o charakterze handlowym. W pojedynczych przypadkach zdarza się też częściowy lub całkowity brak towaru, co również jest podstawą do odmowy potwierdzenia tax free – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. (…)

Cały artykuł do przeczytania w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” nr 22 na: eprasa.pl

Monika Pawluk

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: