CBA skontroluje stadninę w Janowie?

CBA skontroluje stadninę w Janowie?

Posłanka Joanna Mucha chce, aby wyjaśnieniem sprawy dzierżawy janowskiej klaczy Pingi zajęło się CBA

JANÓW PODLASKI Przeprowadzenia śledztwa w Stadninach Koni w Janowie Podlaskim oraz Michałowie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne chce posłanka PO Joanna Mucha. Żąda natychmiastowego sprawdzenia umów zawieranych przez zarządy obu stadnin. Między innymi dokumentacji dotyczącej dzierżawy janowskiej klaczy Pingi.

Posłanka Mucha od dłuższego czasu przygląda się sytuacji państwowych hodowli koni arabskich. Wielokrotnie zwracała się w tej sprawie z interpelacjami i zapytaniami poselskimi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pod koniec października wysłała pismo do Ernesta Bejdy, szefa CBA. Prosi o wyjaśnienie sprawy dzierżawy należącej do stadniny w Janowie Podlaskim klaczy Pingi.

"Klacz na podstawie umowy ze stadniną Al Jawza Stud miała wrócić do Janowa w lutym 2016 roku. Jak informowano, umowa dzierżawy została przedłużona do maja 2016. Za ten dodatkowy okres dzierżawy stadnina miała dostać 75 000 euro. Stadnina Al Jawaza Stud zapewnia, że środki te przelała. Jak informuje Ministerstwo, środki nie trafiły na konto stadniny. Zachodzą podejrzenia o przywłaszczenie wyżej wymienionej kwoty przez członka zarządu stadniny odpowiedzialnego za dzierżawę" - czytamy w piśmie posłanki Muchy.

Jej zdaniem zapisy dotyczące warunków dzierżawy koni są "nieprecyzyjne". "Nie zawierają nawet szacunkowych kwot. Dzierżawcy zobowiązują się jedynie do np. umieszczenia konia w ośrodku treningowym (bliżej nieokreślonym) i wystawienia konia na prezentacjach również niewskazanych konkretnie" - tłumaczy Mucha.

Posłanka uważa, że sprawdzenia przez służby wymaga również wzrost wydatków michałowskiej stadniny na promocję, a także „bezkosztowe” lub bardzo niskie koszty podroży służbowych członków zarządu stadnin.

Tymczasem w październiku Prokuratura Regionalna w Lublinie po raz czwarty przedłużyła śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie w Janowie Podlaskim. Postępowanie wszczęto w 2016 r. po przejęciu władzy przez PiS i odwołaniu ze stanowiska wieloletniego, zasłużonego prezesa Marka Treli.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: