Były radny PiS Eliasz I. zatrzymany przez CBA za łapówki

Były radny PiS Eliasz I. zatrzymany przez CBA za łapówki

"Rodzina, uczciwość, przyszłość" - z takim hasłem w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego startował Eliasz I.

BIAŁA PODLASKA Zarzuty dwukrotnego przyjęcia łapówki od właściciela firmy transportowej usłyszał Eliasz I., kierownik Działu Zamiejscowego Obsługi Przejść Granicznych w Koroszczynie i były radny PiS. Kilka dni temu został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i w areszcie spędzi co najmniej trzy najbliższe miesiące.

Eliasz I. miał dwa razy zażądać łapówki od właściciela firmy transportowej. Według śledczych domagał się po 400 złotych za wydanie zgody na przejazd przez granicę należących do przedsiębiorcy ciężarówek z ładunkiem. Informacja w jakiś sposób dotarła do służb i kilka dni temu CBA zgarnęło polityka PiS, jak się dowiadujemy nieoficjalnie, prosto z jego mieszkania.

– Potwierdzamy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi postępowanie w sprawie. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Ewentualnie prokuratura, jako gospodarz postępowania, może udzielić więcej informacji – poinformował nas Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie, która nadzoruje śledztwo, dowiedzieliśmy się, że Eliasz I. usłyszał zarzut z art. 228 par 4, czyli „łapownictwo pełniącego funkcję publiczną”. – Mężczyzna od kwietnia do czerwca 2020 roku dwukrotnie zażądał od innej osoby kwoty 400 zł za każdy wykonywany przejazd pojazdów nienormatywnych przez terminal na przejściu granicznym. Od przekazania tej kwoty uzależnił otrzymanie zgody na przejazd. Przestępstwo to jest zagrożone pozbawieniem wolności od roku do czterech lat – informuje Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Eliasz I. nie przyznał się do winy. – Podejrzany złożył wyjaśnienia, których treści jednak na ten moment nie ujawniamy. Wystąpiliśmy o tymczasowy areszt dla mężczyzny i sąd zastosował taki środek na trzy miesiące – dodaje Kępka.

Eliasz I. jest bliskim znajomym i współpracownikiem posła PiS Dariusza Stefaniuka. W ubiegłej kadencji pełnił funkcję radnego miejskiego, w jej szeregach zasiadał z ramienia PiS. Jako jedyny radny miał wtedy swoje biuro, gdzie przyjmował mieszkańców. Zlokalizowane ono było przy ul. Łomaskiej. Otwartość na ludzi I. wykazywał więc już wcześniej. Tym razem jednak, jak wiele na to wskazuje, za pomoc wyznaczył… konkretną cenę.

W wyborach samorządowych w 2018 roku, również z poparciem PiS, Eliasz I. kandydował do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Bezskutecznie. Hasłem, z którym szedł w wyborach i umieszczał na swoich banerach oraz innych materiałach wyborczych, były… „Rodzina, uczciwość, przyszłość”. Były radny prowadził w Białej Podlaskiej także Stowarzyszenie im. św. Michała, które zajmowało się wsparciem rodzin i przeciwdziałaniu patologiom społecznym.

W styczniu I., jako przedstawiciel wojewody lubelskiego, został członkiem Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Sławeckiego, ostatniego polityka z PSL, który zasiadał w tym gremium. Wiele osób zastanawiało się nawet wtedy, czy nominacji na to stanowisko I. nie zawdzięcza przypadkiem znajomości z posłem Dariuszem Stefaniukiem, który przewodniczy Radzie Społecznej Szpitala?

O to, czy osoba zatrzymana przez CBA, której postawiono zarzuty korupcyjne i wobec której toczy się postępowanie, będzie nadal zasiadać na tak prestiżowym stanowisku w Radzie Społecznej bialskiej placówki medycznej, zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. – W skład Rady Społecznej WSzS w Białej Podlaskiej wchodzą przedstawiciele Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz Przedstawiciel Wojewody. Osoby te powoływane są przez powyższe organy. Szpital nie uczestniczy w ich wyborze. Powyższe pytanie należy skierować do organu, którego dana osoba jest przedstawicielem – poinformowała Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Cały artykuł dostępny jest w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: https://eprasa.pl/news/podlasianin

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy