Białorusini przeszli ulicami Białej Podlaskiej

Białorusini przeszli ulicami Białej Podlaskiej

BIAŁA PODLASKA W czwartek 25 marca obchodzony był Dzień Wolności Białorusi. Mieszkający w powiecie bialskim Białorusini spotkali się przed konsulatem w Białej Podlaskiej i przeszli ulicami miasta w geście solidarności ze swoimi rodakami walczącymi z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

 W tym roku Dzień Wolności miał dla Białorusinów wyjątkowy wymiar ze względu na sytuację w ich kraju. Nasi sąsiedzi od kilku miesięcy regularnie wychodzą na ulice miast, przeciwstawiając się reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Białorusini mieszkający, pracujący i uczący się w naszym regionie również uczcili to święto.

W czwartek 25 marca spotkali się na manifestacji pod konsulatem, a następnie przeszli ulicami miasta w geście protestu i solidarności ze swoimi rodakami walczącymi o wolność. Na koniec marszu Białorusini złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem powstańców styczniowych upamiętniającym wydarzenia z 1863 r. na Białce.

Dzień Wolności Białorusi to nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki święto. Upamiętnia ono powstanie niepodległego państwa białoruskiego po podpisaniu traktatu brzeskiego 3 marca 1918 r., na mocy którego 25 marca 1918 r. ogłoszono powstanie niezależnego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej. Dzień Niepodległości Białorusi obchodzony jest nieoficjalnie przez białoruską opozycję.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: