Biała Podlaska: Trzynasta, rekordowa kwesta [ZDJĘCIA]

Biała Podlaska: Trzynasta, rekordowa kwesta [ZDJĘCIA]

Rekordową okazała się tegoroczna, trzynasta już kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ul. Janowskiej. Podczas dwóch dni do puszek zebrano ponad 39 tys. zł.

1 listopada przy wejściach na zabytkową nekropolię kwestowało aż 45 osób, głównie członkowie Koła Bialczan, sympatycy stowarzyszenia, przedstawiciele miejskich władz, kultury, przedsiębiorcy, wszyscy w towarzystwie pomagających im harcerzy bialskich drużyn. Osobom wspierającym dobrowolnymi datkami przedsięwzięcie, zainicjowane w 2006 r. przez nieżyjącego już prezesa Koła Bialczan Marka Światłowskiego, wręczano kwestowe ulotki i naklejki oraz ufundowane przez „Podlasiaka” paczki zapałek.

<< ZOBACZ GALERIĘ >>

W sumie w dniu Święta Zmarłych zebrano 35 179,39 zł. Najwięcej, bo ok. 3,5 tys. zł, trafiło do puszki wówczas kandydata a dziś prezydenta elekta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka. „Bogate” były też puszki trzymane przez Bogusława Broniewicza (ok. 2,3 tys. zł) i Dariusza Stefaniuka (ok. 1,7 tys. zł). Dzień później kwestowali uczniowie bialskich szkół średnich i zebrali około 4 tys. zł, co dało łączną kwotę 39 430,81 zł.

– Cieszy nas niezmiernie, że z roku na rok zbieranych jest coraz więcej pieniędzy, dzięki czemu co roku odnawiamy od dwóch do trzech zabytkowych nagrobków – podkreśla Jerzy Trudzik, sekretarz zarządu Koła Bialczan. – W ubiegłym roku było to w sumie około 30,5 tys. zł, za które m.in. w tym roku renowacją objęto grobowce: Michaliny Gies (kw. XII/77), Aleksandra Budziszewskiego (kw. II/131) i Józefa Łotockiego (kw. VI/43).

Pieniądze na odnowę pozyskuje się nie tylko podczas kwesty na cmentarzu. Można je również wpłacać na konto Koła Bialczan w Banku Spółdzielczym w Białej Podlaskiej, o numerze: 95 8025 0007 0023 7611 2000 0020. Warto też wiedzieć, że akcję co roku wspierają władze miasta. W 2018 roku kwotą 15 tys. zł.

(rl)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy