Biała Podlaska: Pustki w szkołach, nauczyciele strajkują

Biała Podlaska: Pustki w szkołach, nauczyciele strajkują

W budynku gimnazjum nr 3 nauczyciele strajkują. Uczniowie zapraszani są do zlokalizowanej w ZSO podstawówki, gdzie odbywają się zajęcia

W większości bialskich szkół nauczyciele przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu pracowników oświaty. Uczniowie mają wolne, a rodzice z niecierpliwością pytają: ile to potrwa?

Protest nauczycieli rozpoczął się, zgodnie z zapowiedziami, 8 kwietnia. Już od godz. 8 w szkołach, które się do niego przyłączyły, próżno było szukać uczniów. W tygodniu poprzedzającym protest zostali bowiem poinformowani jak będzie przebiegał poniedziałek.

W bialskich placówkach do protestu przyłączyła się zdecydowana większość kadry. Do godziny 11. udział w strajku zadeklarowało 324 bialskich pedagogów. Nauczycieli, którzy nie poparli akcji jest niewielki procent. Według informacji, które wpłynęły do naszej redakcji w pierwszych godzinach trwania strajku w 13 bialskich placówkach gotowość do pracy zgłosiło około 50 wychowawców.

Nie wszystkim dzieciom rodzice zdecydowali się zorganizować opiekę w domu. W przedszkolach, szkołach podstawowych i liceach pojawiło się łącznie około 260 uczniów [dane do godziny 11]. Dyrekcja każdej placówki zadbała o to, by podopieczni, którzy przyszli do klas nie pozostali bez opieki. W I LO młodzież wzięła udział w zajęciach sportowych.

To, jak długo będzie trwał strajk zależy od negocjacji władz związkowych z rządem. A te nie przebiegają pomyślnie. - Piątkowe rozmowy doprowadziły już do furii - mówi Teresa Sidoruk, prezes ZNP w Białej Podlaskiej. - Rząd proponuje 10 procent podwyżki od września, co będzie jednoznaczne z 15 procentami w roku 2019, ale w zamian nauczyciele otrzymają większą ilość pensum. [...] Wniosek z tego taki: nie dajemy wam podwyżki, ale jeszcze wam zabieramy. Ale nie to jest najgorsze. Proponowane rozwiązanie od razu będzie rzutować na ilość zwolnień.

O tym, jak wyglądała sytuacja w poszczególnych szkołach, stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białej Podlaskiej, oraz informacje, do kiedy będzie trwał strajk, znajdziesz w najnowszym papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 16 od wtorku 9 kwietnia.

(jd, sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: